Jeszcze wcześniej Sarah (imię fikcyjne, a nie prawdziwe) miała anoreksję i była leczona z powodu tego zaburzenia psychicznego w specjalnej klinice.

Leczenie zakończyło się sukcesem, nastolatkowi udało się przezwyciężyć niezdrowe podejście do jedzenia. Wkrótce jednak pojawił się kolejny problem: Sarah nie lubiła już swojego wyglądu, zwłaszcza nosa.

Mama Sarah Mary mówi: „Sarah była przytłoczona pomysłem, że jej kształt nosa jest daleki od ideału i że trzeba go poprawić chirurgicznie”.

Według niej, niektóre kliniki, do których Sarah się zbliżyła, próbowały ją przekonać, że oprócz nosa musi także zmienić kształt wargi za pomocą specjalnych zastrzyków.

Sarah nie poprosiła rodziców o takie procedury. Zamiast tego zapłaciła za transakcje kartą kredytową za pośrednictwem PayPal. Jednocześnie wskazała, że ​​ma 20 lat, ale nikt nigdy nie poprosił jej o potwierdzenie tego faktu.

Nagły dług

Początkowo Sarah odwiedzała salony piękności w jej okolicy, ale wkrótce otworzyła specjalistyczne kliniki w okolicy Harley Street (Londyn).

Zaczęła pytać rodziców o operację nosa w wieku 16 lat, ale odmówili, wierząc, że jest za wcześnie, by myśleć.

Pewnego dnia mąż Mary otrzymał 6,5 000 funtów karty kredytowej.

„Od razu wiedzieliśmy, co zrobiła”, mówi matka dziewczynki. „Okazało się, że następnego dnia miała operację zmiany nosa i poprosiła nas o wyrażenie zgody”.

Klinika, w której miała odbyć się operacja, ma dobrą reputację, a Mary i jej mąż ostatecznie poszli spotkać się z dziewczyną, zgadzając się na operację.

Po operacji Sarah czuła się szczęśliwa przez kilka dni, ale później była rozczarowana wynikami. Od tego czasu wydała kolejne 5000 funtów na inne zabiegi kosmetyczne.

„Myślała, że ​​po operacji poczuje się inaczej”, mówi Mary. „Sądziła, że ​​przyczyną tego były wszystkie kłopoty. Ale było inaczej i myślę, że dlatego pogorszyła się”.

„Na początku byłam zła. Ale teraz rozumiem, że coś jest z nią nie tak”, dodaje Mary.

Kobiecie i jej mężowi bardzo trudno było zrozumieć, w jaki sposób Sarah, która ma poważne problemy psychiczne, a także ma zespół Aspergera, mogła zapłacić za wszystkie te zabiegi kosmetyczne bez konieczności potwierdzania swojego wieku.

„Myślę, że takie kliniki powinny wymagać przynajmniej jakiegoś dokumentu. Nie możesz kupić butelki wina w supermarkecie bez potwierdzenia swojego wieku” - powiedziała Mary.

Carolyn Payne z British Association of Cosmetic and Plastic Surgery mówi: „W tym przypadku jest to dziewczyna niezrównoważona psychicznie, ale jej przypadek potwierdza, że ​​dostęp do takich operacji jest zbyt łatwy”.

„Takie kliniki muszą być potwierdzone przez osobę i wiek. Nie jestem pierwszym, który zajmuje się takimi historiami i wiem, że takie problemy występują w całej dziedzinie medycyny kosmetycznej”.

„Nikt nie jest zgłaszany"

Funkcjonowanie klinik kosmetycznych w Wielkiej Brytanii jest regulowane przez prawo tylko wtedy, gdy przeprowadzają operacje. Carolyn Payne twierdzi, że zabiegi niechirurgiczne stanowią 70–80% ich operacji w Wielkiej Brytanii.

Według niej oznacza to, że takie kliniki działają według własnych zasad i nikomu nie podlegają.

Zalecenia Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgii Plastycznej i Chirurgii Plastycznej stwierdzają, że procedury dla pacjentów poniżej 18 roku życia powinny być wyjątkowe i powinny być wykonywane tylko po ocenie wszystkich zagrożeń, w tym ocenie możliwych konsekwencji psychologicznych.

Organizacja doradza także klinikom, aby skonsultowały się z rodzicami lub opiekunami, chociaż obecne prawo tego nie wymaga.

Rodzice Sary narzekali na niektóre kliniki, z którymi miała do czynienia ich córka.

Niektóre zwróciły pieniądze, inne odmówiły, powołując się na prywatność pacjentów.

Przypomnij sobie WYCIECZKA DO PRZESZŁOŚCI. INTERESUJĄCE FAKTY O ŻYCIU WIELKICH LUDZI

Jak informował portal „Zycie” KINGA RUSIN PROSI FANÓW O POMOC. TO Z CZYM MUSI SIĘ MIERZYĆ, TO NAPRAWDĘ CIĘŻKIE ZADANIE

Zycie pisał również o WNUCZKA ZENONA MARTYNIUKA NIE LUBI PIOSENEK DZIADKA? TAKA MAŁA, A JUŻ MA SWOJE ZDANIE