Pandemia wirusa SARS-CoV-2 nadal trwa i w wielu krajach jest olbrzymim problemem. Na razie jedynym skutecznym środkiem walki z COVID-19 są szczepionki i wytworzenie odporności zbiorowej.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, w sprawie szczepień wypowiedział się ostatnio szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Potrzebne szczepienia

Tedros Adhanom Ghebreyesus ponownie poruszył sprawę szczepień na świecie oraz ich niesprawiedliwego dawkowania.

Dyrektor generalny WHO jest bardzo zaniepokojony, że większość szczepionek trafia zaledwie do kilkunastu krajów świata, a w państwach, w których są one szczególnie potrzebne z powodu wysokiej zakażalności są one bardzo trudno dostępne.

Dane pokazują, ze w krajach o wysokim PKB można podać nawet 100 dawek szczepionki na sto osób, a dla porównania w tych o niskim PKP jest to tylko 1,5 dawki na sto mieszkańców.

Dysproporcje widać szczególnie w krajach afrykańskich gdzie szczepionek brakuje nawet dla przedstawicieli zawodów służby zdrowia.

Szczepionka/screen Youtube @CBS News

Apel WHO

Z powodu tych statystyk, Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował by na razie nie przeprowadzać tzw. szczepień odświeżających oferowanych już przez m.in. Niemcy, Izrael i Francję.

Podawanie trzeciej dawki szczepionki powinno być wstrzymane do momentu gdy w każdym kraju zaszczepionych zostanie minimum 10 procent populacji.

Co o tym myślicie?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Minister Czarnek podął decyzję w sprawie powrotu uczniów do szkół z dniem pierwszego września i obowiązkowych szczepień nauczycieli. Co postanowiono

Jak informował portal „Życie.news”: Fanka zaniepokojona zdrowiem Barbary Kurdej-Szatan. Na jej zdjęciu wypatrzyła coś niebezpiecznego. Jaką ma dla nie radę

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: W tym państwie Jarosław Bieniuk był szczęśliwy z Anną Przybylską. Teraz kraj przeżywa koszmar. Piłkarz zabrał głos w tej sprawie

Sprawdź także ten artykuł: Będzie w końcu pensja dla pierwszej damy? Polityk zapowiedział ostateczne uregulowanie tej kwestii. Kiedy można liczyć na projekt