Jak podaje portal "ND.TV", w indyjskiej miejscowości Kozhikode zmarł 12-letni chłopiec zakażony wirusem Nipah. Czy grozi nam kolejna epidemia?

Zmarł chłopiec zakażony wirusem Nipah

Indyjski stan TamilNadu intensyfikuje działania mające na celu monitorowanie osób przybywających ze stanu Kerala. Wszystko w związku ze śmiercią 12-letniego chłopca zakażonego wirusem Nipah. Chłopiec zmarł w niedzielę w szpitalu w Kozhikode. Prowadzono monitoring dziewięciu dzielnic w bezpośrednim sąsiedztwie obwodu Kerala.

Prowadzono tam kampanię informacyjną, starając się dotrzeć do każdego z mieszkańców. Na granicy dystryktów prowadzone są nie tylko pomiary temperatury, ale także saturacja polegająca na sprawdzeniu poziomu nasycenia krwi tlenem. Te działania mają ograniczyć transmisję wirusa SARS-CoV-2 ale pomagają wychwycić również inne zakażenia - w tym wirus Zika i Nipah.

Koronawirus. Screen: YouTube
Koronawirus/YouTube @TVP Info

Czym jest wirus Nipah

Wirus Nipah jest wirusem odzwierzęcym. Przenosi się na ludzi nie tylko w wyniku kontaktu z zakażonym nim zwierzęciem, ale także przez kontakt z zanieczyszczoną nim żywność, a także bezpośrednio między ludźmi. Już kilka lat temu został zaklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jeden z 10 potencjalnie niebezpiecznych wirusów, które mogą wywołać pandemię.

Nipah należy do tej samej rodziny wirusów, co wirus odry, świnki oraz paragrypy. Wirus prowadzi do zapalenia opon mózgowych. Jednym z podstawowych objawów są bóle głowy i gorączka utrzymujące się od 3 dni do nawet dwóch tygodni. Do tego dochodzi nadmierne poczucie senności, a także zaburzenia świadomości i utrata orientacji.

Maseczki, epidemia/YouTube @TVP Info
Maseczki, epidemia/YouTube @TVP Info

Współczynnik śmiertelności w przypadku zakażenia tym wirusem jest wysoki, bo wynosi od 45 do nawet 75 proc.

Myślicie, że grozi nam kolejna epidemia?

To też może cię zainteresować: Agata Duda w nietypowym dla siebie stroju. Co Pierwsza Dama założyła na Narodowe Czytanie? Zaskakująca kreacja

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Gwiazdor kultowego serialu „Słoneczny Patrol” przebywa obecnie w Polsce. W sieci furorę robi najnowsze zdjęcie aktora z polskiej wsi

O tym się mówi: Jak będzie wyglądać ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II? Zagraniczny portal zdradza zaskakujące szczegóły