Wczesne średniowiecze, które rozpoczęło się wraz z upadkiem Cesarstwa Zachodniego Rzymu, nie jest przypadkowo nazywane Mrocznym Wiekiem.

Po przeanalizowaniu informacji o wydarzeniach z tamtej epoki naukowcy doszli do wniosku, że najgorszym rokiem dla ludzi, którzy kiedykolwiek żyli na Ziemi, był rok 536 ne.

Badacz Michael McCormick z Harvard University nazywa rok 536 początkiem „jednego z najgorszych okresów” w historii ludzkości.

Pod względem tragicznych konsekwencji przekroczył rok 1349, znany z wielkiej epidemii dżumy, a także rok 1918, kiedy grypa „Hiszpan” zabiła 100 milionów ludzi, którzy przeżyli przed pierwszą wojną światową.

W 536 roku znaczna część planety została pokryta tajemniczą mgłą. 18 miesięcy w Europie i Azji zmierzch trwał nawet w ciągu dnia.

„Słońce świeciło jak księżyc bez promieni przez cały rok, jakby straciło moc” - napisał bizantyjski autor Procopius z Cezarei.

Latem temperatura spadła do 1,5–2,5 stopnia, z powodu czego upadek uprawy dotknął w szczególności Irlandię.

Podobne zjawisko zaobserwowano w Chinach, gdzie latem padał śnieg - w północnej części kraju 80% ludności zmarło z głodu.

Głodne lata trwały w przyszłości - dekada z 536 do 546 jest uważana za najzimniejszą od 2300 lat. Wreszcie zaraza, która rozpoczęła się w 541 r., Justinianova zabiła znaczną część ocalonych, ale osłabiona głodem, mieszkańcami Europy i Bliskiego Wschodu.

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego słońce przestało świecić jasno, zespół naukowców pod przewodnictwem McCormicka przeanalizował warstwy lodu z lodowca Colle Nifetti w Szwajcarii. Dane te pozwoliły ustalić, że na początku 536 chmur pyłu spadło do atmosfery półkuli północnej.

Sprawcą jest jeden z wulkanów Islandii. Erupcje i zimne trzaski powtarzały się w 540 i 547, o czym świadczą bardzo wąskie pierścienie drzew, które rosły w górach Ałtaj w tym czasie.

Zasłona mikrocząstek zawierających siarkę i bizmut dosłownie owinęła niebo nad Europą, czego dowody znaleziono w głębinach lodu Grenlandii. Spowodowało to nowe głodne lata.

Porównanie danych „rekordu lodu” z innymi źródłami pozwoliło naukowcom ustalić, że prawie wszystkie główne stygnięcia w ciągu 2300 lat tłumaczy aktywność wulkaniczna.

Wydarzenia 536–660 nazywane są późną antyczną epoką lodowcową - średnie roczne temperatury w tym czasie były znacznie poniżej normy.

Tymczasem historycy nie są skłonni wyjaśniać wszystkich procesów społeczno-politycznych tamtych czasów jedynie zmianami klimatycznymi i wierzą, że w każdym przypadku miał miejsce cały szereg czynników.

Czy chciałbyś być w tym czasie?

Przypomnij sobie Andrzej Duda na spotkaniu z Beatą Szydło. Czego dotyczyła ta tajemnicza rozmowa

Jak informował portal „Zycie” Agata Duda znów zachwyca. Pierwsza dama po raz kolejny pokazuje klasę [ZDJĘCIA]

Zycie pisał również o Szczere wyznanie młodego taty. Jak Karol Strasburger czuje się w nowej roli