Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Już od marca jesteśmy zmuszeni zakrywać usta i nos - wielu ekspertów potwierdziło, że może to znacznie zapobiec sytuacji, w której pandemia jeszcze bardziej przybierze na sile. Istotne jest jednak, by zadbać o prawidłowy sposób zakrywania twarzy za pomocą maseczki - w innym przypadku, może mieć to zgubny wpływ na nasze zdrowie.

Nieprawidłowe noszenie maseczki może być zagrożeniem dla zdrowia

O tym, że noszenie maseczek jest kluczowe w walce z pandemią, wie już każdy. Jak jednak zaznaczył jeden z ekspertów - najważniejsze w noszeniu maski ochronnej jest to, by robić to w prawidłowy sposób. W przeciwnym wypadku możemy narażać nie tylko siebie, ale i innych na poważne problemy ze zdrowiem.

Jak twierdzi prof. Włodzimierz Gut, zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej może znacznie ograniczyć dynamikę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zaznacza on, iż dbanie o to może znacząco pomóc w odciążeniu służby zdrowia i uratowaniu jej przed niewydolnością. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy to my będziemy potrzebowali respiratora - bez względu na wiek oraz stan zdrowia, pandemia dotyczy wszystkich, dlatego każdy z nas powinien jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Częste zmienianie maseczki może mieć znaczny wpływ na zdrowie

Wirusolog zwrócił jednak uwagę na to, że noszenie maseczki w nieprawidłowy sposób może przynieść niezwykle tragiczne skutki. Apeluje on, by pod żadnym pozorem nie korzystać z tej samej maski wielokrotnie - może to bowiem doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

"Maseczka nie stanowi swoistej bariery dla koronawirusa SARS-CoV-2 i innych wirusów. Na niej osadza się wszystko, co jest w aerozolu, który wydalamy. Możemy mieć na maseczce na przykład prątki gruźlicy i koronawirusa" - powiedział.

Ważne jest zatem, by regularnie zmieniać lub prać swoje maseczki. Właśnie to, obok częstego mycia rąk i zachowania dystansu społecznego, pomoże znacznie polepszyć tragiczną sytuację, w jakiej znalazł się cały świat.

Zobacz także: Baron po raz pierwszy komentuje rozstanie z Blanką Lipińską. Opublikował na Instagramie nawiązujący do ich relacji wpis

Może cię zainteresować: Jest decyzja wojewody małopolskiego w sprawie sytuacji w szpitalach. O co poszło

Pisaliśmy również o: Już dzisiaj wchodzą w życie kolejne obostrzenia. Co czeka Polaków, jeśli one nie pomogą