"Super Express" dotarł do historii 11-letniej Oliwii, która cierpi na jamistość rdzenia kręgowego, która z kolei wywołała u dziewczynki dziecięce porażenie mózgowe. Choroba postępując odbiera dziecku kolejne zdolności mobilne, a w najpóźniejszym stadium może odebrać Oliwii życie.

Osiem niepotrzebnych operacji, które pogorszyły stan dziecka

Oliwia/źródło: siepomaga.pl

Gdy Oliwia z rodzicami trafiła do Barcelony na operację na rdzeniu kręgowym, rodzina usłyszała coś, co ich zdruzgotało. Okazało się, że dziecko niepotrzebnie poddano czterem operacjom, które po pierwsze niczego dobrego nie wniosły, to jeszcze pogorszyły stan małej pacjentki.

Po operacji w Barcelonie, Oliwia poczuła w końcu ulgę, gdyż była w stanie odczuć nadchodzące potrzeby fizjologiczne, jednak dziecko potrzebuje intensywnej rehabilitacji w specjalistycznym ośrodku, aby miało siły walczyć o zdrowie.

Historię Oliwii można poznać na stronie internetowej siepomaga.pl

Co to jest hydromielia?

Hydromyelia to nieprawidłowe poszerzenie w kanale centralnym, który zwykle jest bardzo małą ścieżką biegnącą przez środek rdzenia kręgowego. Tworzy to jamę zwaną syrinx, w której płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) może gromadzić się i wywierać nacisk na rdzeń kręgowy.

Z biegiem czasu może to spowodować uszkodzenie nerwów w rdzeniu kręgowym. Zwykle występuje głównie u niemowląt i dzieci, ale istnieje podobny stan zwany syringomyelia, który zwykle występuje głównie u dorosłych.

Syringomyelia polega na tworzeniu się torbieli w rdzeniu kręgowym, która uszkadza tę strukturę ciała, gdy rośnie wraz z gromadzeniem się płynów. Może to również spowodować uszkodzenie nerwów w rdzeniu kręgowym.

Jakie są objawy? Łagodna hydromielia nie zawsze powoduje objawy. Jednak w miarę postępu może powodować: utrata czucia w dłoniach i ramionach, ból szyi i ramion, osłabienie mięśni dłoni, ramion i barków, ból lub sztywność nóg.

Bez leczenia osłabienie i sztywność zwykle pogarszają się i mogą ostatecznie utrudnić ruch.

O tym się mówi: Ta mała dziewczynka, która uśmiecha się ze zdjęcia, dzisiaj jest znana w każdym polskim domu. Wyrosła na dzielną kobietę

Zerknij: Choruje na nią Lech Wałęsa. Jej symptomy można rozpoznać obserwując paznokcie. To podstępna choroba