Eksperci ds. Zdrowia zaalarmowali, że przypadki zakażenia grzybem Candida auris pogarszają się w Indiach. Według naukowców śmierć wśród pacjentów z kandydemią zarażonych Candida auris może sięgać 60 proc. Może się to zdarzyć u niektórych osób, ponieważ grzyb dostaje się do krwioobiegu i powoduje infekcję ogólnoustrojową znaną jako kandydemia.

Groźny grzyb zaniepokoił naukowców. Jest odporny na leki przeciwgrzybicze i może zabić

Ostrzegali, że istnieje wystarczająca ilość dowodów sugerujących, że trwający kryzys Covid-19 może zapewnić idealne warunki dla wybuchów epidemii Candida auris na szpitalnych OIOM-ach, prowadząc w ten sposób do niekorzystnych wyników i dodatkowego obciążenia zasobów opieki zdrowotnej.

Jak powiedzieli rządowi eksperci, śmiertelność może okazać się wysoka. Na przykład, jak donosi badanie opublikowane w Journal of Fungi, warunki stworzone z powodu ogłoszenia pandemii Covid-19 w Brazylii otworzyły drzwi dla pojawienia się i rozprzestrzeniania stosunkowo nowego grzyba, który szybko wykazuje oznaki stania się odpornym na leki „supergrzybem”. ”

Indie od dawna były siedliskiem tego śmiertelnego grzyba. W rzeczywistości, na długo przed tym, jak SARS-CoV-2 rozprzestrzenił swoje macki, Candida auris był już uważany za główne globalne zagrożenie dla zdrowia ze względu na wysoki wskaźnik lekooporności i łatwość przenoszenia w warunkach szpitalnych.

Jednak teraz w kontekście Covid-19 zagrożenie wzrosło według danych płynących od naukowców. Według wyników badań Candida auris została zgłoszona w ponad 40 krajach na sześciu kontynentach od czasu jej pierwszego opisu dziesięć lat temu z Japonii. Profesor Arunaloke Chakrabarti, mikolog i kierownik Zakładu Mikrobiologii Medycznej w PGIMER w Chandigarh powiedział, że środowiska szpitalne mogą służyć jako miejsca przenoszenia Candida auris, ponieważ jest znanym kolonizatorem środowiskowym OIT.

„Pacjenci z Candida auris stale pozbywają się żywotnych komórek drożdży ze skóry, a tym samym zanieczyszczają środowisko szpitalne. Epidemie Candida auris występują u krytycznie chorych hospitalizowanych pacjentów i mogą powodować śmiertelność w zakresie od 30 do 72 procent” – powiedział.

Eksperci twierdzą, że zarówno Candida auris, jak i SARS-CoV-2 zostały znalezione na powierzchniach szpitalnych, w tym na poręczach łóżek, stojakach na kroplówki, łóżkach, przewodach klimatyzacyjnych, oknach i podłogach szpitalnych. W związku z tym standardowa terapia Covid-19 w zakresie krytycznej wentylacji mechanicznej i przewlekłe leczenie wspomagane respiratorem czyni tych pacjentów potencjalnie podatnymi na kolonizację i infekcje przez Candida auris.

Co sądzicie o zakażeniach w szpitalach? O czym świadczy wzrost śmiertelności wśród hospitalizowanych osób?

O tym się mówi:

Gdy zobaczysz biały nalot na języku, nie lekceważ tego. Co oznacza biały język

Zerknij: IMGW wydało alerty pierwszego stopnia dla kilku województw. Niebezpieczne zjawiska pogodowe jeszcze dziś zbiorą swoje żniwa! O czym mowa