„Biały język” jest częstym objawem, gdy język jest pokryty grubą białą warstwą. Ta powłoka może pokryć całą powierzchnię języka, tylną część języka lub może pojawić się w postaci plam. Możesz również zauważyć nieprzyjemny smak w ustach, nieświeży oddech lub zaczerwienienie.

Czym jest biały nalot na języku?

Czasami pojawia się biały język wraz z powiązanym objawem zwanym włochatym językiem. Ale gruba, przypominająca futro powłoka, którą widzisz, nie jest tak naprawdę włosami, tylko brodawkami – małymi guzkami zawierającymi kubki smakowe. Biały język może z czasem narastać lub może pojawić się nagle, jeśli podrażnisz język lub dostaniesz infekcji.

Biały język można uzyskać z wielu różnych przyczyn, ale zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni. Możesz również użyć płynu do płukania ust przeciwgrzybiczego. Ale jeśli twój biały język utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni – lub jeśli masz ból lub problemy z jedzeniem i mówieniem – powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu diagnozy i leczenia.

Dlaczego powierzchnia języka robi się biała?

źródło: YouTube/Health

Biały język jest zwykle spowodowany tym, że bakterie, zanieczyszczenia (takie jak jedzenie i cukier) i martwe komórki zostają uwięzione między brodawkami na powierzchni języka. Te podobne do nitek brodawki stają się duże i pęcznieją, czasami ulegając stanom zapalnym. To tworzy białą plamę, którą widzisz na języku. Posiadanie białego języka może być również spowodowane wieloma różnymi stanami, jak leukoplakia, liszaj płaski, jezyk geograficzny, pleśniawki jamy ustnej, czy kiła.

Niektóre problemy zdrowotne, substancje i nawyki mogą narazić Cię na większe ryzyko zachorowania na biały język lub pleśniawki (zakażenie powodujące białą plamę na języku). Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyka powstania białego nalotu na języku. Najczęstrzymi są zła higiena jamy ustnej, żucie lub palenie tytoniu, przyjmowanie antybiotyków, cukrzyca.

Należy pamiętać, że drożdżyca dająca białawy kolor na języku najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci. Pierwszą pomocą w domu w pozbyciu się białego nalotu z języka, jest zmiana pasty do zębów na łagodniejszą, zmiana szczoteczki do zębów na bardziej miękką, płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym, nie podrażniać języka ostrymi lub twardymi pokarmami, zwiększenie ilości wypijanej wody - do ośmiu szklanek dziennie, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: On ma 62 lata, a ona 30. Lady Kitty siostrzenica księżnej Diany, a on multimilioner. Czy tak wygląda miłość

Zerknij: IMGW wydało alerty pierwszego stopnia dla kilku województw. Niebezpieczne zjawiska pogodowe jeszcze dziś zbiorą swoje żniwa! O czym mowa