Jak dobrze znamy się na gatunkach grzybów jadalnych i niejadalnych? Czy idąc na grzybobranie polegamy na własnej wiedzy, na intuicji, czy zabieramy ze soba wieloletniego eksperta?

Ten piękny i niewinnie wyglądający grzyb jest najbardziej trującym grzybem znanym w Europie. Podobno śmiertelna dawka to 20 gram, czyli jeden mały owocnik. Grzyb ten zawiera 3 warstwy substancji, czyli fallotoksyn, amotoksyn i wirotoksyn.

Pod żadnym pozorem nie zabieraj tego grzyba do domu!

W sumie posiada aż 12 toksyn, z których dwie fallotoskyna i amotoksyna są zabójcze. Muchomor grzybowy odpowiada za 90-95% wszystkich śmiertelnych zatruć grzybami w Polsce. Objawy zatrucia nie pojawiają się od razu po zjedzeniu muchomora, ale dopiero po około 24 godzinach po jedzeniu.

Są to wymioty, ciężka biegunka, nudności i ból brzucha. Pierwsze objawy można zaobserwować już po dobie - nudności, bóle brzucha, wymioty i ciężka biegunka. Później pojawia się przyspieszony puls, problemy z oddychaniem, czasem zawroty głowy lub utrata przytomności.

Toksyny zawarte w muchomorze uszkadzają prawie wszystkie narządy wewnętrzne, począwszy od nerek, poprzez jelita i wątrobę. Ta ostatnia jest praktycznie nie do uratowania, a jedynym sposobem na przedłużenie życia pacjenta jest przeszczep wątroby. Pacjent umiera zwykle po 3 dniach, a przy lekkim zatruciu może to trwać do 2 tygodni. Kapelusz grzyba może mieć do 15 cm średnicy.

Początkowo grzyb jest półokrągły, następnie rozkłada się. Kolor grzyba jest oliwkowozielony, żółtozielony, brudnozielonkawy. Środek kapelusza jest ciemniejszy. Istnieją cieniste odmiany tego gatunku muchomora. Blaszki są gęste, ale bardzo delikatne, przewiewne, różnej długości, o barwie białej lub lekko kremowej.

Co sądzicie o zatruciach muchomorem sromotnikowym, które zdarzają się każdego roku?

O tym się mówi: Adriana Kalska opublikowała w sieci zaskakujące zdjęcia. Przeszła sporą metamorfozę. Sprawę skomentował również Mikołaj Roznerski

Zerknij: Niepokojące doniesienia pogodowe. Z podobnym kataklizmem nie mieliśmy do czynienia od 170 lat. Konieczna jest ewakuacja