Jednym z większych problemów okresu letniego są wszechobecne kleszcze, które atakują zwierzęta i ludzi.

Jak podaje portal „menway.interia.pl” , w naszym kraju coraz częściej można zauważyć nowe gatunki, które przybyły do nas z Afryki i Azji.

Nowe choroby

Ukąszenie kleszczy mogą nieść poważne konsekwencje w wielu przypadkach ponieważ są idealnymi nosicielami chorób. Wśród nich jest między innymi borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, a także choroba anaplazmowa, która może prowadzić do niewydolności krążenia.

Nowe gatunki kleszczy, których coraz więcej pojawia się na terenie naszego kraju przynoszą też nowe dolegliwości.

kleszcze przenoszą różne choroby / YouTube: Onet News

Kleszcz Haemaphysalis concinna jest uznawany za bardzo groźny dla ludzi. Przenoszą one przykładowo gorączkę Q prowadzącej do zapalenia mięśnia sercowego czy mózgu, kleszczowy tyfus syberyjski oraz gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską.

Gatunek zauważany jest w Polsce od 2018 roku po ponad sześciedzięciu latach przerwy. Do tej pory jedynym odnotowanym przypadkiem był okaz w pobliżu Szczecina w 1953.

Teraz regularnie pojawiają się między innymi w województwie wielkopolskim. Tłumaczy się to zmianami klimatycznymi, coraz wyższymi temperaturami w regionie oraz sprowadzaniem różnorodnych gryzoni z zagranicy.

Podobny problem jest z gatunkiem Hyalomma pochodzącym z Afryki, który pojawił się w Niemczech i na Węgrzech. Przenoszą one głównie choroby wątroby i nerek.

Trzeba uważać!

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czarny scenariusz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz bliżej realizacji. Wielu Polaków nie ma nawet pojęcia co ich czeka jak pójdą na emeryturę

Jak informował portal „Życie.news”: Siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego ujawnił prawdę. Te słowa o szefie rządu mogą zaskoczyć wiele osób wiele osób. O co chodzi

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Przykre słowa Zbigniewa Zamachowskiego o małżeństwie z Moniką Richardson. Dziennikarka raczej nie będzie zadowolona z takiego podsumowania aktora

Sprawdź także ten artykuł: Rodzina królewska ukarała księcia Harry’ego i Meghan Markle. Ich córeczka nadal nie doświadczyła ważnego honoru. Wiadomo co się stało i dlaczego