W tym roku temat pandemii wirusa SARS-CoV-2 dominował wśród wszystkich wiadomości na całym świecie. Jednak nie należy zapominać, że to nie tylko koronawirus jest groźny dla naszego zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała jak wyglądają statystyki z ostatnich 20 lat. Jak się okazuje, wzrósł wskaźnik umieralności na choroby niezakaźne.

Jeszcze w 2000 roku, umierały 4 osoby na 10. W 2019 roku to już 7 na 10. Dane pokazują, że szczególnie niebezpieczne są:

- udar mózgu,

- choroby serca,

- infekcje dolnych dróg oddechowych,

- przewlekła obturacyjna choroba płuc,

- śmierć okołoporodowa,

- nowotwory,

- cukrzyca.

W tym roku dołączy też do nich wirus SARS-CoV-2. Od początku pandemii walkę z koronawirusem przegrało już ponad 1,5 miliona ludzi. Obecnie przedstawiciele WHO liczą, że w zahamowaniu zakażeń pomogą szczepionki, które pojawiają się na rynku.

Dyrektor WHO
fot. screen YouTube / World Health Organization (WHO)

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje też, że należy poświęcić więcej środków finansowych na ochronę zdrowia i bardziej uświadamiać ludzi w tym temacie.

Szkodzi nam szczególnie stresujący tryb życia, przetworzona żywność, mało aktywności fizycznej i liczne uzależnienia, np. o papierosów, alkoholu, narkotyków itp.

To też może cię zainteresować: Dane z Azji są niepokojące. Specjaliści jednak wskazują, że jest sposób na uniknięcie trzeciej fali koronawirusa. Wiadomo co trzeba zrobić

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W jednej z europejskich elektrowni atomowych doszło do awarii. Służby są w stanie gotowości. Czy Polska ma się czego obawiać

O tym się mówi w Polsce: Kolejna edycja WOŚP już się zaczęła. Jeden z przedmiotów podarowanych na aukcję robi furorę wśród licytujących. Kwota robi wrażenie