Co roku słyszymy w sezonach grzybobrania o zatruciach tymi leśnymi roślinami. Tragedie z koniecznością wykonania przeszczepu wątroby lub śmiercią w tle mogą być uniknięte, jeśli dobrze poznamy najważniejsze i najczęściej występujące na terenie naszego kraju trujące gatunki grzybów, które są łudząco podobne do jadalnych i pysznych.

Podstawową zasadą początkujących grzybiarzy jest zabranie ze sobą na grzybobranie kogoś, kto bezbłędnie rozpoznaje gatunki grzybów i potrafi w zrozumiały sposób przekazać swoją wiedzę. Należy dobrze się przygotować i nie zabierać do domu tych egzemplarzy, co do których jadalności nie mamy pewności...

Niedawne zatrucie kilkorga dzieci muchomorem zielonawym, zwanym potocznie stomotnikowym pokazuje, że niezależnie od tego, czy znamy kilka gatunków, czy kilkadziesiąt, zawsze znajdzie się taki grzyb, który jeszcze perfekcyjniej przebierze się za swojego nietrującego kuzyna. Jakie to grzyby? Najpolularniejsze grzyby z tych trujących to oczywiście muchomor plamisty i muchomor sromotnikowy, inaczej zielonawy. Gąskę siarkową zapewne wielu z Was w pierwszym momencie pomyliło z gąską zielonką, a pieczarkę żółtawą z pieczarką polną...

Jakie są różnice? Dla niewprawionego oka są one praktycznie takie same, jednak są pewne znaki rozpoznawcze, które warto poznać.

Muchomor zielonawy (sromotnikowy), a gołąbek zielonawy

Gołąbek trawiastozielony rośnie głównie pod brzozami, ale także pod świerkami, często na leśnych drogach lub w parkach, od czerwca do października. Czapka o długości 3-10 cm jest zielona, ​​pośrodku brązowa.

Cierń jest kruchy, biały, zardzewiały na starość. Podobnie jak inne gołębie świetnie smakuje w mieszankach lub smażonych na skwarkach. Różne cechy : Gołębia można rozpoznać po tym, że nigdy nie ma pierścienia ani pochwy na dole nóżki. Jest to popularnie nazywane kielichem śmierci w zielonym muchomorze.

Zielony muchomor jest naszym najbardziej trującym grzybem, który jest odpowiedzialny za aż 90 procent wszystkich zgonów w wyniku zatrucia grzybami.

Rośnie od czerwca do października, szczególnie w lasach liściastych. Kolor kapelusza może być żółtawy, zielony, ale także białawy. Podstawowym wyróżnikiem jest gruby dolny trzpień, który jak pończocha otoczony jest luźną pochwą.

Inne grzymy, które można ze sobą pomylić:

*muchomor plamisty - podobny do czubajki kanii;
*lisówka pomarańczowa - podobna do pieprznika jadalnego;
*goryczak żółciowy - podobny do borowika szlachetnego;
*pieczarka żółtawa - podobna do pieczarki polnej; dwuzarodnikowej, zaroślowej;
*mleczaj wełnianka - podobny do grzyba mleczaj rydz;
*gąska siarkowa - podobna do gąski zielonki.


YouTube/ Paweł i Grzyby

A jak jest z Waszą znajomością gatunków grzybów?

O tym się mówi: Oburzająca sytuacja w domu opieki. Do sieci trafiły zdjęcia warunków, w jakich żyje serialowy aktor

Zerknij: Jerzy Połomski w coraz gorszym stanie? Przyjaciele artysty mocno się o niego martwią