Ryby są stałym elementem diety wielu osób. Smażone, pieczone, gotowane, na surowo – ludzie jadają je w różnych formach oraz potrawach. Niestety, nie każdy wie, że część z nich może być naprawdę szkodliwa.

Których ryb lepiej unikać?

Portal WP przygotował listę ryb, których lepiej unikać – mięso z niektórych gatunków może być po prostu niedobre dla naszego zdrowia.

Zdaniem dietetyków oraz lekarzy w Polsce można zaobserwować zbyt duże spożycie czerwonego mięsa. Zachęcają oni do jedzenia również ryb, które – dobrze przyrządzone – mogą smakować. Ryby mają wiele witaminy A, E i kwasów omega.

Ryba. Źródło: Youtube Saganek

Niestety, przez to, że morza oraz oceany są zanieczyszczone w coraz większym stopniu, dochodzi do sytuacji, w której spożycie części ryb może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Co więcej, warto wybierać ryby z etycznych hodowli, dobrze wykarmione – a niektóre z ryb hodowlanych nie spełniają tych wymagań.

Niegdyś panga była królową polskich stołów. Dziś wiadomo, że w Polsce pochodzi z przerybionych, brudnych hodowli w zanieczyszczonym Mekongu. Pangi dostają ogrom antybiotyków i hormonów, a ich mięso jest nastrzykiwane wodą.

Łosoś hodowlany wybił się jako najpopularniejsza ryba. Dziś lekarze w Norwegii alarmują – nie powinno się go jeść, gdyż może zawierać dioksyny i pestycydy. Też jest faszerowany antybiotykami, a w hodowli otrzymuje mączkę ze specjalnym barwnikiem, by jego mięso wyglądało później zdrowo i smacznie.

Ryba. Źródło: Youtube Smaczny.tv

Kolejną szkodliwą rybą jest tilapia – po pierwsze, chodzi o fatalne warunki hodowli, po drugie zaś według specjalistów tilapie mają najwyższe stężenie rtęci, ołowiu oraz kadmu i… niewiele wartości odżywczych.

Nie warto jeść również tuńczyka – ani w puszce, ani na surowo. Ma w sobie wiele metali ciężkich i tokryn oraz histaminę, która może powodować alergie, a także karmiony jest antybiotykami i hormonami, hodowany w złych warunkach.

Warto wymienić na tej liście także dorsza. Lepiej go unikać – ma bardzo wysokie stężenie PCB i dioksyn/furanów.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JAK DŁUGO BĘDĄ TRWAŁY OBECNE OBOSTRZENIA? PROFESOR ANDRZEJ HORBAN NIE MA WĄTPLIWOŚCI, ŻE SYTUACJA NIE ULEGNIE ZBYT SZYBKIEJ POPRAWIE

O tym się mówi w Polsce: CZY RZĄD ZDECYDUJE SIĘ NA WPROWADZENIE GODZINY POLICYJNEJ NA CZAS WIELKANOCY? GŁOS W TEJ SPRAWIE ZABRAŁ POSEŁ KOALICJI OBYWATELSKIEJ, PAWEŁ KOWAL

O tym się mówi na świecie: DO NIESAMOWITEGO ODKRYCIA DOSZŁO W JEDNYM Z DOMÓW! KOBIETA NIE SPODZIEWAŁA SIĘ TEGO, CO ZNAJDUJE SIĘ POD JEJ SYPIALNIĄ

Z życia gwiazd: ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI WYDAŁ WAŻNE OŚWIADCZENIE. CZY TO DEFINITYWNY KONIEC MAŁŻEŃSTWA Z MONIKĄ ZAMACHOWSKĄ? FANI SĄ ZAŁAMANI