Przeszła mnóstwo stresów zanim dowiedziała się, co jej dolega. Potrafi wygiąć nienaturalnie kończyny lub palce, a jej skóra rozciąga się jak guma. Choroba tkanki łącznej, na jaką cierpi wokalistka jest nieuleczalna...

"Czy mówiono na was w szkole 'człowiek-guma'?"

Tatiana Okupnik odczuła nasilenie się objaw Ehlersa-Danlosa po ciążach. Nadmierna rozciągliwość skóry i nadmierna mobilność stawów może i są ciekawostką, ale zespół ten niesie ze sobą ból i cierpienie...

Rozciągliwośćć skóry, dermografizm, czy zbyt elastyczne stawy są jednymi z objawów zespołu Ehlersa-Danlosa (EDS). To grupa dziedzicznych zaburzeń tkanki łącznej, które różnią się sposobem oddziaływania na organizm i przyczynami genetycznymi. Podstawowym problemem jest nieprawidłowa struktura lub funkcja kolagenu i niektórych pokrewnych białek tkanki łącznej.

Są one na ogół charakteryzuje się przez wspólne nadmiernej ruchomości (stawach, które przemieszczają się poza normalnym zakresem ), niestabilności stawu (nadwichnięcia (częściowym oddzieleniu przegubowy powierzchnia s z przegubem ) i przemieszczenie s (pełne oddzielenie od powierzchni stawu), skoliozy i inne wspólne deformacje hyperextensibility skóry (skórę, która może być rozciągnięta poza normalne) i zaburzenia bliznowacenie i inne struktura U ral słabość takich jak przepukliny i wypadanie narządów przez dno miednicy.

W typach rzadkich EDS, istnieje również osłabienia specyficznej tkanki y , co może prowadzić na przykład do głównego gumy i choroby zębów, choroby oczu, zastawki serca i zaburzeń korzenia aorty i zagrażającą życiu brzusznej narządów , macicy, lub krwi pęknięcie naczynia.

O tym się mówi: Stan wyjątkowy w Polsce? Prezydent Andrzej Duda podjął ważną decyzję

Zerknij: Rząd przewidział odszkodowania dla wielu emerytów? Co się zmieni w przepisach