Lekarze twierdzą, że rozwijanie przewlekłych, zagrażających życiu chorób związanych z paleniem papierosów, takich jak rak płuc i rozedma płuc, trwa dekady. W rzeczywistości naukowcy udowodnili, że palenie papierosów powoduje raka.

Ale dziś porozmawiajmy o vaping, (nie) bezpiecznej alternatywie dla palenia.

Badacz z Wydziału Lekarskiego UNC (University of North Carolina w USA) Rob Tarran przejrzał całą opublikowaną literaturę naukową na temat wpływu elektronicznych papierosów na układ oddechowy.

Doszedł do wniosku, że wapowanie w samych Stanach Zjednoczonych spowodowało 12 zgonów w ciągu ostatniego roku i doprowadziło do zatrucia 805 osób.

Vaping jest popularny od około dziesięciu lat. Naukowcy badają wpływ elektronicznych papierosów od około pięciu lat. To, co odkryli, sugeruje, że wapowanie nie jest bezpieczne.

W wielu badaniach epidemiologicznych lekarze stwierdzili wzrost objawów oddechowych u nastolatków spowodowany szybowaniem i wzrost objawów takich jak zapalenie oskrzeli, astma, duszność, silny przewlekły kaszel.

Szybowanie wiąże się z prawie dwukrotnym wzrostem ryzyka przewlekłego zapalenia oskrzeli.

W niektórych badaniach 80% osób miało objawy żołądkowo-jelitowe, a 98% miało objawy oddechowe. U 15 pacjentów zdiagnozowano zespół ostrej niewydolności oddechowej.

Rumieniowate i podrażnione błony śluzowe dróg oddechowych znaleziono u zdrowych konsumentów elektronicznych papierosów, zgłoszono także przypadki poważniejszego uszkodzenia oskrzeli.

Naukowcy potwierdzają również negatywny wpływ wapowania na płuca, w tym możliwe uszkodzenie (np. Uszkodzenie dopływu krwi do płuc), i zgłosili przypadki z całego świata, które wskazują na lipidowe zapalenie płuc, które jest podobne do obserwowanego podczas obecnej epidemii w Stanach Zjednoczonych.

Oferujemy obejrzenie filmu animowanego o niepewności związanej z wapowaniem. Pokaż ten film swoim znajomym vaperom, może zmienią swój wybór:

Przegląd wszystkich recenzowanych badań vape opublikowano w BMJ (British Medical Journal).

Życzymy wszystkim zdrowia i dobroci !!!

Przypomnij sobie Zielona część ziemniaka może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Zawsze warto ją wyrzucać

Jak informował portal „Zycie” Kasza gryczana - niekoniecznie taka zdrowa. Kasze tych producentów naprawdę mogą Ci zaszkodzić

Zycie pisał również o Badanie, które wykonuje każdy. Kilka rad, które pomogą w uzyskaniu prawidłowego wyniku