Półpasiec jest chorobą zakaźną, za którą odpowiedzialny jest ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną. Wirus ten to herpesvirus varicella zoster, stąd też inna nazwa choroby – zoster. Jej objawy są niezwykle dokuczliwe i powodują zmiany skórne.
Każda osoba, która przeszła w swoim życiu ospę ma tego wirusa w postaci uśpionej w swoim organizmie. W sytuacji, kiedy odporność zostaje osłabiona, wirus może się uaktywnić.
Zoster objawia się wysypką i silnym, piekącym bólem. Wysypka obejmuje zwykle jedną stronę ciała. Po kilku dniach od pojawienia się bólu, w miejscach, które obejmował pojawia się pęcherzykowa wysypka, a okolice tego miejsca stają się bardzo mocno zaczerwienione i swędzą.
Bardzo ważne jest, aby miejsc chorobowo zmienionych nie drapać i nie podrażniać, może to doprowadzić do bakteryjnego zapalenia. Dla złagodzenia bólu i swędzenia dobrze jest stosować leki przeciwhistaminowe, można brać również chłodne kąpiele.
W ciągu pierwszych kilku, najczęściej czterech dni, pojawiają się na ciele wciąż nowe pęcherzyki, które następnie zmieniają się w krostki. Po kilku kolejnych dniach, tak samo jak przy odrze, krostki zasychają i odpadają.
Półpasiec występuje najczęściej na tułowiu. Zdarzają się jednak przypadki kiedy wirus zaatakuje spojówkę lub rogówkę oka lub ucho.
Poza piekącym bólem i wysypką, u chorego może występować ból głowy. Może także czuć się osłabiony i zmęczony.
Wirus półpaśca przenosi się drogą kropelkową. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, nawet kichnięcie lub kaszlnięcie może doprowadzić do przekazania wirusa drugiej osobie. Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed półpaścem jest szczepienie przeciwko ospie wietrznej. Należy pamiętać, że zaszczepić mogą się wyłącznie osoby, które do tej pory nie przechodziły ospy wietrznej.
Warto sobie przypomnieć... Czy związek Patrycji Markowskiej przechodzi kryzys. „Wszystko potwierdzam. To po mnie spływa jak po kaczce teraz”
Portal "Życie" informuje... Mieszkańcy są budzeni łomotaniem do drzwi, kurierzy dostarczają im wezwania. Rozpoczęła się powszechna mobilizacja
Na portalu "Życie" dowiesz się także... Co drożeje najbardziej i gdzie opłaca się kupować. Porównanie cen w poszczególnych sklepach