Dziedziczenie dwóch kopii genu złego smaku powoduje, że smak warzyw takich jak brokuły lub brukselka wydaje się niesłychanie gorzki.

To może wyjaśniać, dlaczego niektórym ludziom trudno jest włączyć wystarczającą ilość warzyw do diety, twierdzą naukowcy.

Ten gen może również wpływać na smak piwa, kawy i czarnej czekolady.

W kategoriach ewolucyjnych, gorzki smak może być pomocny - chroni osobę przed spożywaniem trujących rzeczy.

Ale dr Jennifer Smith i jej koledzy z University of Kentucky School of Medicine mówią, że z tego powodu niektórzy ludzie nie mogą jeść zalecanych norm dotyczących świeżych owoców i warzyw.

Wszyscy ludzie dziedziczą dwie kopie genu smaku o nazwie TAS2R38. Koduje białko w receptorach smakowych na języku, co pozwala nam czuć się zgorzkniałym.

Ludzie, którzy dziedziczą dwie kopie odmiany genu TAS2R38 o nazwie AVI, nie są wrażliwi na gorycz niektórych substancji chemicznych.

Ci, którzy mają jedną kopię AVI, a drugą o nazwie PAV, postrzegają gorzki smak tych substancji - ale nadal nie tak silnie, jak ludzie z dwiema kopiami PAV, często nazywanymi „super-degustatorami”. Dla tych ludzi samo jedzenie wydaje się niezwykle gorzkie.

W badaniu wzięło udział 175 osób, a naukowcy odkryli, że osoby posiadające dwie kopie genu o gorzkim smaku PAV zjadły tylko niewielką ilość warzyw o zielonym sercu, które były dobre dla serca.

„Jeśli naprawdę chcesz, aby pacjenci postępowali zgodnie z wytycznymi żywieniowymi, musisz wziąć pod uwagę, w jaki sposób smakują one określone pokarmy” - powiedział dr Smith podczas spotkania American Heart Association.

Naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się, czy możliwe jest zamaskowanie gorzkiego smaku przyprawami, a tym samym uczynienie warzyw bardziej atrakcyjnymi dla osób, które nie lubią genetycznie określonych pokarmów.

Przypomnij sobie Prawda o Jolancie Kwaśniewskiej wychodzi po latach! "Wyglądasz jak chore wiejskie dziecko"

Jak informował portal "Zycie" Nowy pomysł na wsparcie emerytów przez rząd! Bonus w wysokości 10 tysięcy złotych

Zycie pisał również o https://zycie.news/nauka-i-technika/10855-zaskakujaca-informacja-zrobimy-zakupy-jednak-w-kazda-niedziele