Coraz częściej mówi się o szkodliwości solarium, choć w dalszym ciągu jest wielu zwolenników tej metody opalania. Czy rzeczywiście to tak szkodliwe?
Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że nawet skorzystanie z solarium kilka razy przed 30. rokiem życia to o 75% większe ryzyko zachorowania na raka skóry.
Łóżka opalające w solarium emitują dużą dawkę promieni UVA, które są bardziej szkodliwe niż UVB – niszczą włókna kolagenu oraz elastyny, przez co skóra szybciej się starzeje. Dodatkowo jesteśmy narażeni na emisję dużej dawki promieni w krótkim czasie.
Ministerstwo Zdrowia w 2018 roku wprowadziło przepisy, które zakazują korzystania z solarium osobom niepełnoletnim, a właścicielom solariów nakazują umieszczenie informacji, że korzystanie z tej metody opalania zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.
Z danych, jakie zebrało ministerstwo wynika, że aż 12% dorosłych użytkowników solariów korzysta z nich przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Naukowcy już udowodnili, że promienie UV nie są bezpieczne dla człowieka – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, gdyż zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.
Warto także pamiętać, że coraz więcej osób boryka się z reakcjami alergicznymi na promieniowanie ultrafioletowe, które spotkamy naturalnie oraz w solarium – jednak w solarium ze względu na większą dawkę promieni UVA są większe szanse na objawienie takiej alergii. Jest widoczna przez wysypkę lub zaczerwienienie skóry.
Pamiętajmy – solarium wcale nie pomaga przy leczeniu trądziku, a kobiety, które są w ciąży, w ogóle nie powinny odwiedzać solariów. Nie jest także prawdą, że dla ciemnej skóry opalanie jest mniej szkodliwe niż dla jasnej.
Warto zadać sobie pytanie – czy dla efektu pięknej opalenizny możesz poświęcić swoje zdrowie?
Sprawdź, jak dobrze gotować ziemniaki! MYŚLISZ, ŻE POTRAFISZ UGOTOWAĆ ZIEMNIAKI? ODPOWIEDŹ MOŻE CIĘ ZDZIWIĆ!
Uwaga – czy Twoje dane są bezpieczne? KORZYSTASZ Z TEJ APLIKACJI? TWOJE DANE MOGŁY ZOSTAĆ UJAWNIONE!
Martyna Piotrowska