Niestety nie od dziś wiadomo, że w wielu krajach Trzeciego Świata dzieci traktowane są jak tania siła robocza. Mimo wielu organizacji działających na rzecz praw człowieka wciąż słyszy się o niewolniczej pracy nieletnich.

W ostatnich dniach to właśnie "ekstremalne wykorzystywanie niewinnych dzieci na wielką skalę” stało się przyczyną światowego skandalu. Oskarżone o takie praktyki zostały największe światowe koncerny: Apple, Microsoft, Dell, Alphabet i Tesla.

Jak donosi portal "Forsal.pl" do sądu w Waszyngtonie trafił pozew wystosowany w imieniu 14 rodziców i dzieci z Demokratycznej Republiki Konga, które zostały ranne lub poniosły śmierć w kopalniach kobaltu.

"Nieletni niewolnicy"

O prawa wykorzystywanych w Afryce dzieci postanowiła zawalczyć organizacja zajmująca się prawami człowieka - International Rights Advocates (IRA). Jak podają jej przedstawiciele dzieci były wykorzystywane do pracy w pełnym wymiarze godzin.

Jak podaje "Radio Zet" praca całkowiccie odbierała im szansę na edukację. Ponadto wynagrodzenie za nią było poniżające niskie. Dzieci otrzymywały jedynie dwa dolary dziennie. Najgorsze jednak były warunki pracy.

Praca dzieci odbywa się w ciasnych, niebezpiecznych tunelach, które grożą zawaleniem. Niemalże codziennością stają się urazy takie jak złamania kości czy paraliże. Dla niektórych z dzieci praca jest nawet wyrokiem śmierci.

Do czego koncerny wykorzystują kobalt?

Kobalt jest powszechnie wykorzystywanym surowcem do produkcji baterii litowo-jonowych, które używane są z kolei w tworzeniu sprzętów elektronicznych takich jak: laptopy, smartfony czy tablety.

Najwięcej kopalni tego surowca znajduje się właśnie w Demokratycznej Republice Konga i to właśnie tam dochodziło do nadużyć przez wyżej wymienione koncerny.

Jak na oskarżenia zareagowały koncerny?

Rzecznicy prasowi przedsiębiorstw nie zareagowali od razu. Po upływie czasu firma Dell w swoim oficjalnym komunikacie informuje, że:

"Nigdy świadomie nie prowadziliśmy operacji z wykorzystaniem jakiejkolwiek formy pracy przymusowej, nieuczciwych praktyk rekrutacyjnych lub pracy dzieci"

Odpowiedziała również firma Apple. Jak podaje "Radio Zet" rzecznik prasowy napisał, iż koncern:

"od 2016 roku publikuje pełną listę zidentyfikowanych rafinerii kobaltu każdego roku, z których 100 procent uczestniczy w niezależnych audytach zewnętrznych".

Warto sobie przypomnieć...W MEKSYKAŃSKIM PORCIE COZUMEL DOSZŁO DO DOŚĆ NIECODZIENNEGO INCYDENTU. SYTUACJA WYGLĄDAŁA NIECODZIENNIE [WIDEO]

Portal "Życie" pisał: EUROPEJSKIE MIASTA PUSTOSZY GWAŁTOWNE ZJAWISKO POGODOWE. "CZEGOŚ PODOBNEGO W ŻYCIU NIE WIDZIAŁEM" [WIDEO]

Informował również...SĄD PODJĄŁ DECYZJĘ. ALBO ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE, ALBO EMERYTURA. OBYWATELE BĘDĄ MUSIELI WYBRAĆ