Do Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju trafił nieprzeciętny eksponat. Jest nim banknot o nominale 1000 złotych pochodzący z czasów... Insurekcji Kościuszkowskiej! Należy on wśród kolekcjonerów do największych rarytasów - został on bowiem wydrukowany w ilości zaledwie tysiąca egzemplarzy, z czego do dziś zachowało się tylko kilka. Nic więc dziwnego, iż został on wyceniony na tak gigantyczną kwotę!

Wyjątkowy pomnik historii

Ów banknot stanowi gratkę nie tylko dla kolekcjonerów, ale także historyków. Jest on bowiem namacalną pamiątką historii sprzed kilkuset lat. Ten niezwykły okaz wyceniony został na... 200 tysięcy złotych! Stanowi to kwotę 200 razy większą niż jego wartość nominalna. Jest to jednak słuszna cena za przedmiot, który jest niemym świadkiem historii naszego kraju.

Zaprojektowany został przez Jędrzeja Kapostasa wraz z Karolem M. Gröllem. Wydrukowany jest, w porównaniu do obecnych banknotów, dość nietypowo - w pozycji pionowej. Ozdobiony został symbolami wolności oraz Orłem i Pogonią. Posiada także odręczną numerację i podpisy. Umieszczono na nim nawet znaki zabezpieczające w postaci liter B i S, które ówcześnie stanowiły coś w rodzaju obecnego znaku wodnego.

"Jesteśmy dumni, że kolekcja Muzeum wzbogaci się o taki egzemplarz"- powiedział dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, w dniu, w którym muzeum otrzymało banknot.

Eksponat będzie można nie tylko podziwiać w zbiorach muzeum - będzie on także wystawiony m.in. podczas 230 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej.

Zobacz także: Niezwykle ważne wydarzenie odbędzie się już jutro. Warto o odpowiedniej godzinie włączyć telewizory i wesprzeć szczytny cel

Może cię zainteresować: Masowe kontrole uderzają w południową Polskę. Nie jest łatwo. Można dostać nawet kilka tysięcy złotych kary

Pisaliśmy również o: Poważna choroba w rodzinie Kaczyńskich. Najbliższa rodzina Marty Kaczyńskiej przeżywa smutne chwile