Wyjdź na zewnątrz w upalny dzień i poczuj słońce na swojej skórze. Teraz wyobraź sobie, ile energii emituje Słońce w całym ludzkim życiu. Skompresuj całą tę energię do jednego impulsu trwającego zaledwie milisekundę, a zrozumiesz, dlaczego szybkie impulsy radiowe (FRB) są jednym z najgorętszych tematów w astronomii!

Po raz pierwszy odkryte w 2007 roku w australijskim teleskopie radiowym Parkes, FRB są bardzo krótkimi, niezwykle jasnymi pojedynczymi impulsami radiowymi, które mogą trwać kilka milisekund. Szacuje się, że na całym niebie dzieje się kilka tysięcy dziennie.

Najbardziej znanym jest FRB 121102. To niezwykły błysk radiowy, ponieważ został wykryty kilkaset razy od swojego pierwszego „wybuchu” w 2014 roku. FRB 121102 pochodzi z małej galaktyki karłowatej oddalonej o około trzy miliardy lat świetlnych od Ziemi.

Szybkie błyski radiowe FRB to gorący temat w astronomii. Co je wywołuje? Naukowcy odkryli ich pochodzenie

Zderzające się gwiazdy? Supermasywne czarne dziury? Transmisje radiowe z odległej obcej cywilizacji?

Nie są to czarne dziury, jak twierdzi dr Shivani Bhandari, astronom z CSIRO, australijskiej krajowej agencji naukowej, której nowe badania zostały opublikowane na początku czerwca w „The Astrophysical Journal Letters”. Naukowcy odkryli, że cztery odkryte FRB nie pochodzą z serca galaktyk, ale z ich krawędzi.

- Te precyzyjnie zlokalizowane szybkie fale radiowe pochodzą z obrzeży ich macierzystych galaktyk. To odkrycie eliminuje możliwość posiadania cech wspólnych z supermasywnymi czarnymi dziurami” - powiedział dr Bhandari.

Zespół astrofizyczki znalazł dokładną lokalizację czterech nowych szybkich serii radiowych - FRB 180924, FRB 181112, FRB 190102 i FRB 190608, poprzez obserwacje nieba a pomocą detektora na radioteleskopie o nazwie Australian Square Kilometre Array Pathfinder.

źródło: YouTube

Analiza tych danych ujawniła, że ​​impulsy radiowe przeszły przez halo masywnej galaktyki (u góry obrazu) w drodze na Ziemię.

Obserwacje wykonano przy użyciu jednych z największych teleskopów optycznych na świecie, w tym Gemini South, Very Large Telescope, Magellan Baade, Keck i LCOGT-1m.

Chociaż wszystkie cztery FRB pochodzą z odległości trzech lub czterech miliardów lat świetlnych, odkryto, że wszystkie są częściami masywnych galaktyk, które tworzą nowe gwiazdy, podobnie jak nasza Droga Mleczna.

Oprócz tego, że nie pochodzą z czarnych dziur, FRB nie mają również pochodzenia z bardzo jasnych eksplozji gwiazd, ale mogły pochodzić z połączenia gwiazd białego karła lub gwiazd neutronowych, twierdzą naukowcy.

Odkrycia przybliżają astronomów do zrozumienia pochodzenia tych tajemniczych sygnałów z kosmosu.

Przypomnij sobie o… MILIONY POLAKÓW BĘDĄ MOGŁY SKORZYSTAĆ Z DŁUGO OCZEKIWANEGO DODATKU. POLSKIE WŁADZE CHCĄ W TEN SPOSÓB POMÓC POTRZEBUJĄCYM

Jak informował portal Życie: SKUTECZNY SPOSÓB NA CZYSTĄ SPŁUCZKĘ. TO NIEWIARYGODNE, ŻE UTRZYMANIE CZYSTOŚCI, MOŻE BYĆ TAK ŁATWE

Portal Życie pisał również o… PORUSZAJĄCY GEST MŁODEJ PARY. DZIADEK NIE MÓGŁ PRZYJŚĆ NA ŚLUB, WIĘC ŚLUB PRZYSZEDŁ DO NIEGO