Jak wyjaśnia serwis Interia Zdrowie, choroba Parkinsona wcale nie jest tak rzadkim schorzeniem, jak mogłoby się wydawać. To według statystyk druga najczęstsza choroba neurozwyrodnieniowa na świecie, a na całym globie choruje na nią ponad 10 milionów osób. Choć w ogromnej większości są to pacjenci w podeszłym wieku to dotknąć ona może również młodych ludzi. Dlaczego powstaje choroba Parkinsona i jakie są jej wczesne objawy? Wiedza może nam pomóc postanowić szybko trafną diagnozę u lekarza.

Czym jest choroba Parkinsona? To przewlekła, ciężka i niestety postępująca choroba neurozwyrodnieniowa. Jest podłożem jest zanik istoty czarnej, która znajduje się w śródmózgowiu, a ta część mózgu koordynuje ruchy mimowolne i pełni kontrole nad ciałem. Neurony produkujące dopaminę ulegają zniszczeniu przez gromadzące się złogi białka - alfa-synukleiny. To prowadzi do objawów Parkinsona i powoduje postęp choroby.

Choroba Parkinsona to przypadłość 10 milionów ludzi na świecie. Jakie są jej przyczyny i objawy?

Nie wiadomo na dziś do końca, skąd bierze się choroba Parkinsona, a naukowcy na podstawie badań ustalili, że duże znaczenie w rozwoju schorzenia ma połączenie czynników genetycznych z wpływem środowiska. Mowa tu o m.in. o ekspozycji na pestycydy i mangan, urazy głowy, picie wody ze studni. Interesujące jest to, że wysoki poziom witaminy D, kwasu moczowego, a także picie kawy i palenie papierosów działa osłonowo i obniża możliwość zachorowania.

Jak objawia się choroba Parkinsona? Na początku schorzenie daje mocno nieswoiste objawy, jednak charakterystyczne jest spowolnienie ruchów – wolniejszy chód, ubieranie się, wykonywanie rozmaitych czynności. Gdy choroba dotyka rąk wówczas możemy dostrzec problemy z czynnościami manualnymi jak zapinanie guzików czy pisanie (występuje mikrografia, czyli zmniejszenie wielkości liter).

Do objawów ruchów choroby Parkinsona zalicza się spowolnienie (bradykinezję) i bardzo kojarzone z tą chorobą drżenia spoczynkowe, a także sztywność mięśni, niestabilność postawy (niemożność stania na jednej nodze, chwianie się, upadki).

Istnieją również objawy pozaruchowe, w tym neuropsychiatryczne jak depresja, otępienie, lęk, apatia, omamy wzrokowe, zaburzenie kontroli impulsów, a także zaburzenia erekcji, zaparcia, zaburzenia mikcji, nadpotliwość, ślinotok, a także zaburzenia snu o różnym charakterze.

Jak leczy się chorobę Parkinsona? Podstawą jest uzupełnienie niedoborów dopaminy najczęściej przy użyciu lewodopy. Przy braku powodzenia leczenia konwencjonalnego dziś stosuje się m.in. metodą chirurgiczną, czyli głęboką stymulację mózgu (DBS), która ma dużą skuteczność.

Jak informował portal "Życie Polska": MARYLA RODOWICZ JUŻ PO ROZWODZIE! CZY GWIAZDA ESTRADY STRACI OGROMNE PIENIĄDZE? SĄD WYDAŁ OSTATECZNY WYROK. PIOSENKARKA UDZIELIŁA JASNEGO KOMENTARZA

Przypomnij sobie: EDYTA GÓRNIAK POSTANOWIŁA RATOWAĆ SĄSIADÓW, KTÓRZY ZNALEŹLI SIĘ W DUŻEJ OPRESJI. PIOSENKARKA POSTANOWIŁA WYKONAĆ PORUSZAJĄCY GEST. ZNANE SĄ SZCZEGÓŁY

Portal "Życie Polska" pisał również: ZENEK MARTYNIUK ZACZNIE MIĘDZYNARODOWĄ KARIERĘ? WIELKI PRZEBÓJ KRÓLA DISCO POLO USŁYSZELI JUŻ FRANCUZI. JAKA BYŁA ICH REAKCJA? WIADOMO JUŻ, CO SĄDZĄ

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: DLACZEGO MARTYNA WOJCIECHOWSKA I PRZEMEK KOSSAKOWSKI SIĘ ROZSTALI? TO MIAŁO ICH OSTATECZNIE PORÓŻNIĆ! ZNAJOMA BYŁEJ PARY UJAWNIŁA NIEBYWAŁE INFORMACJE