Jak informuje portal Biznes Insider Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. Dzięki temu szara strefa w naszym kraju zmalała z 19,3% PKB w 2014 roku do 10,8% PKB w 2018 roku.

Zmiany w płatnościach wśród Polaków

- Cechą wspólną zdecydowanej większości transakcji w szarej strefie jest to, że są one realizowane przy pomocy płatności gotówkowych, bo gotówka umożliwia ukrycie tej transakcji i niezapłacenie podatków – wyjaśnił Marek Rozkrut, szef Zespołu Analiz Ekonomicznych EY.

- Gdyby sieć terminali została dopełniona, wówczas obniżenie szarej strefy pasywnej wynosiłoby ok. 0,7 proc. PKB, to by się przekładało na wzrost dochodów sektora finansów publicznych przynajmniej o 1,8 mld zł – dodał specjalista EY.

Jak się okazuje, eksperci dostrzegli, że coraz więcej Polaków korzysta z płatności bezgotówkowych.

- Jeszcze w 2018 roku aktywni klienci opłacali kartami 50 proc. więcej niż gotówką (wszyscy klienci około 20 proc. więcej). Przy czym odsetek ten powoli rośnie w czasie. Już na początku 2020 roku odsetki te wynosiły odpowiednio około 100 i 50 proc. Obecnie to około 150 i 90 proc. i wygląda to, co najmniej stabilnie - nie cofa się i prawdopodobnie trend będzie nadal wzrostowy – zaznaczył Marcin Mazurek – specjalista ekonomii z mBanku.

Do nowych nawyków przyczyniła się pandemia?

Co więcej, eksperci nie mają wątpliwości, że na taki rozwój sytuacji miała także wpływ pandemia koronawirusa. Wtedy też propagowana była płatność bezgotówkowa. Dodatkowo Polacy chętnie korzystali z aplikacji mobilnych.

- Wygląda na to, że trend utrzyma się dłużej, bo klienci, którzy wcześniej sceptycznie podchodzili do technicznych nowinek odkryli, że rozwiązania online naprawdę ułatwiają życie – zauważa Halina Karpińska z Departamentu Bankowości Elektronicznej Banku Millennium.

Jak informował portal "Życie": ABSURDALNY WYROK SĄDU. PROKURATURA STANĘŁA W OBRONIE EMERYTA, KTÓRY MA ZAPŁACIĆ KARĘ ZA ZJEDZENIE ŚLIWKI W CZEKOLADZIE

Przypomnij sobie: TA HISTORIA TO PRZESTROGA DLA WIELU KOBIET. LEKARZE NIE MOGLI UWIERZYĆ W TO, CO ZOBACZYLI PODCZAS OPERACJI

Portal "Życie" pisał również: TRUDNE ZDARZENIE Z ZESZŁEGO ROKU NADAL NIE ZOSTAŁO WYJAŚNIONE. FUNKCJONARIUSZ ZAMIESZANY W SPRAWĘ 21 - LETNIEGO ADAMA Z KONINA WRÓCIŁ DO PRACY