Jest to niewątpliwy sukces polskich chirurgów. Zespół złożony z lekarzy z Zabrza, Krakowa i Tychów wykonali operację przeszczepu płuc u pacjenta, który był zakażony koronawirusem.

Nie znamy jeszcze wszystkich komplikacji

Od chwili wykrycia w naszym kraju pierwszego zakażenia koronawirusem minęło już pół roku, natomiast pierwsze przypadki na świecie zostały potwierdzone już grudniu ubiegłego roku. Od tamtego czasu naukowcy i lekarze z całego świata starają się ustalić, jakie konsekwencje może mieć zachorowanie na koronawirusa. Do tej pory jednak nie udało im się ustalić wszystkich możliwych scenariuszy.

Wiadomo jednak, że koronawirus bardzo poważnie może uszkodzić płuca pacjenta. Takie właśnie powikłanie wystąpiło u jednego z pacjentów, który trafił do szpitala w Tychach.

Sytuacja wymagała natychmiastowej reakcji

Był to ratownik medyczny, u którego zakażenia koronawirusem postępowało bardzo szybko. Pacjent został przewieziony z Tych do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ponieważ wymagał podłączenie pod specjalną aparaturę utrzymującą go przy życiu. Okazało się jednak, że leczenie w taki sposób nie było skuteczne. Wtedy podjęto decyzję o przeszczepie płuc.

Nie była to jednak łatwa decyzja, bowiem do dziś przeszczep u pacjentki z koronawirusem udał się tylko jeden raz i wykonano go w Chicago. Na szczęście jednak dla naszego polskiego pacjenta bardzo szybko znalazł się dawca. Przeszczep zostały wykonany z szpitalu w Zabrzu.

- Przeszczep płuc u chorego na COVID-19 to wspólny wysiłek lekarzy z Krakowa, Tychów i Zabrza. I drugi taki przypadek na świecie – wyjaśnił dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, profesor Marian Zembala.

Jak informował portal "Życie": POLSKI SKOCZEK UDAŁ SIĘ NA RODZINNE WAKACJE. GDZIE OBECNIE PRZEBYWAJĄ IZA I ADAM MAŁYSZ ORAZ ICH CÓRKA

Przypomnij sobie: OLGA BOŃCZYK PRZYZNAŁA, DLACZEGO NIGDY NIE ZDECYDOWAŁA SIĘ NA DZIECI, POWODY SĄ ZDUMIEWAJĄCE! ARTYSTKA WYJAWIA KULISY SWOJEGO ŻYCIA PRYWATNEGO

Portal "Życie" pisał również: MAŁO KTO WIE O TYM, ŻE GRZYBOBRANIE MOŻE GO SPORO KOSZTOWAĆ. NIEKTÓRE KARY SĄ BARDZO WYSOKIE