Wygrana Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych oznacza realizację zapowiadanych przez partię rządzącą zmian w podatkach. Na co muszą przygotować się podatnicy?

Politycy zapowiadają, że skupią swoje działania na likwidacji uciążliwej biurokracji w obciążeniach podatkowych. Opłata targowa, miejscowa, czy opłata od psa to dla partii Jarosława Kaczyńskiego zbędna „papierologia”, ale to nie wszystko, co planują szeregi PiS-u.

Wspomniano także o konieczności zniesienia lub ograniczenia opłaty adiacenckiej, dotyczącej właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości. Dodatkowo PiS zakłada zniesienie opłat skarbowych za dowód osobisty, odpis aktu stanu cywilnego czy udzielenie pełnomocnictwa. Każda z tych wymienionych czynności, zdaniem polityków, wiążę się z niepotrzebną i uprzykrzającą życie biurokracją.

Zobacz także: KOMUNIJNE ZDJĘCIE GWIAZDY W SIECI. ZOBACZ,JAK ZMIENIŁA SIĘ PIOSENKARKA

Nowe ustawy mają odnosić się m.in. do podatków dochodowych. O ile, takie informacje pojawiły się wśród planów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do ich realizacji.

Zapowiadane zmiany to „krótka i zrozumiała ustawa o opodatkowaniu rent i wynagrodzeń, ustawa o nowoczesnych, uproszczonych regulacjach działalności gospodarczej oraz ustawa o zyskach kapitałowych zachęcająca do inwestycji”.

Zanim jednak, decyzje w tej sprawie zapadną, na podatników czekają zmiany w ustawach o PIT i CIT. Mianowicie jedną z obietnic Mateusza Morawieckiego miała być podwyżka stawki CIT z 1,2 mln euro do 2 mln euro rocznych przychodów.

Zmiany dotkną także przedsiębiorców, których dochód w ciągu miesiąca nie przekracza 6 tysięcy, a przychód 10 tysięcy. W tym przypadku składka ZUS wyniesie ich 500zł mniej.

Co z podatkiem VAT?

Nowości pojawią się w kwestiach związanych z VAT. Rewolucje te wynikać będą z konieczności dostosowania przepisów krajowych do unijnych dyrektyw. Nie będą więc, wynikiem wpływu działań partii rządzącej.

Ponadto, od 1 kwietnia 2020 roku obowiązywać będzie nowa matryca stawek VAT. Z kolei deklaracje VAT mają zostać zlikwidowane i zastąpione przez Jednolite Pliki Kontrolne. Od 1 listopada 2019 roku pojawi się też obowiązkowy split payment.

Zobacz także: POPULARNA AKTORKA CIĘŻKO ZACHOROWAŁA. URATOWAŁ JĄ PROGRAM ŚNIADANIOWY

PiS zaznacza, że w najbliższym czasie planuje również poszerzyć kompetencje Krajowej Rady Skarbowej. KAS ma zyskać narzędzia umożliwiające sprawne przeprowadzanie kontroli podatkowych.

Jak zmieni się ordynacja podatkowa?

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze w obecnej kadencji zapowiadało nową ordynację podatkową. W programie partii można odnaleźć punkty m.in. dotyczące nowych ustaw o podatkach dochodowych, kwestie opodatkowania rent i wynagrodzeń oraz ustawy o nowoczesnych regulacjach działalności gospodarczej. Dotychczas jednak, nie została wprowadzona żadna z zapowiadanych zmian.

W zawieszeniu pozostają także regulacje odnoszące się do podatku od sprzedaży detalicznej czy podatku cyfrowego. Na razie pomysły te pozostały jedynie niezrealizowanymi obietnicami.

Źródło: „INNPoland.pl”