Rodzice Szymona Hołowni przeżyli stratę dziecka. To oznacza, że sam Szymon stracił rodzeństwo. Maleńki braciszek, który odszedł tak wcześnie, miał na imię Andrzej. To na zawsze wpłynęło w tej rodzinie na przyszłe kształtowanie się relacji między dziećmi, a rodzicami.

Strata bliskiej osoby

Żal jest naturalną odpowiedzią na stratę. To emocjonalne cierpienie, które odczuwasz, gdy odbiera się coś lub kogoś, kogo kochasz. Często ból po stracie może być przytłaczający. Możesz doświadczać wszelkiego rodzaju trudnych i nieoczekiwanych emocji, od szoku lub złości po niedowierzanie, poczucie winy i głęboki smutek. Ból spowodowany żalem może również zaburzyć twoje zdrowie fizyczne, utrudniając spanie, jedzenie, a nawet myślenie trzeźwo. To normalne reakcje na stratę - a im bardziej znacząca strata, tym intensywniejszy będzie twój smutek.

Radzenie sobie z utratą kogoś lub czegoś, co kochasz, jest jednym z największych wyzwań w życiu. Możesz kojarzyć żałobę ze śmiercią ukochanej osoby - która często jest przyczyną najbardziej intensywnego rodzaju żalu.

O swoich przeżyciach opowiedział Szymon Hołownia, który stracił braciszka...

Mój starszy brat umarł, jak był małym dzieckiem, noworodkiem. I to, nie chcę powiedzieć, że wywarło jakieś szalone piętno na nas wszystkich, ale na pewno w jakiś sposób poukładało nasze relacje na etapie wczesnego dzieciństwa. Wiedząc o tym, że Andrzej wcześnie odszedł, że rodzice bardzo to przeżyli, no, też starałem się pokazać w jakiś sposób, że, oni oczywiście nigdy nas tym nie obciążali, ale jak jesteś wrażliwym dzieckiem, to starasz się jakoś, żeby było ok, a ja też byłem dość chorowity w dzieciństwie. I jeszcze taka intensywna opiekuńczość ze strony moich rodziców była też dla mnie wyzwaniem...

Z takich traum, mogą w rodzicach wykształcić się zapędy do nadmiernej opiekuńczości... Czy tego właśnie doświadczył Szymon?

O tym pisalismy: Wielki zmiany w życiu Piotra Kraśko. Dziennikarz żegna się z pracą. Co się stało

Zerknij: Ile teraz powinno się dać w kopercie młodej parze? Te kwoty wprost pustoszą kieszenie gości