Chwycili za broń, szukają sprzętu dla Sił Zbrojnych, są leczeni.

Jedną z takich kobiet była Margarita Rivchachenko, dziennikarka i publicystka z Charkowa, która obecnie mieszka i pracuje w Kijowie.

Od początku wojny włączyła się do obrony terytorialnej stolicy, a teraz na co dzień chodzi o pomoc.

„Ukraińska prawda. Życie” rozmawiało z Margaritą o:

jak zdecydowała się udać do Wojska Obrony Terytorialnej;
kto nie powinien brać udziału w obronie;
jak teraz najskuteczniej pomóc armii;
i co zrobi, gdy Ukraina zwycięży.

- Dlaczego zdecydowałeś się iść w obronie Kijowa?

24 lutego, kiedy usłyszałem, że rozpoczęła się inwazja na wielką skalę (nazywam to inwazją, bo nasza wojna trwa już 8 lat), zdałem sobie sprawę, że nie chcę uciekać, chciałem zostań w Kijowie i zrób coś pożytecznego.

Instagram
Instagram

Od razu poszłam do szpitala wojskowego, tam oddawałam krew, bo jestem dawcą i pomyślałam, co dalej. Chciałem dołączyć do fundacji lub wolontariuszy, ale było to jakoś niejasne.

Cała moja rodzina została w Charkowie, a ja w Kijowie. Nie wiedziałam dokąd uciekać, co robić i postanowiłam iść do obrony. Stałam w kolejce pierwszego dnia i zostałam zabrana rankiem drugiego dnia.

Z pierwszego wykształcenia jestem nauczycielem języka i literatury ukraińskiej, z drugiego wykształcenia jestem dziennikarzem. Pracowałam jako dziennikarka i publicystka, sekretarz prasowy deputowanego ludowego. Przez ostatnie kilka dni miałam równolegle trzy prace, ale wszystkie ustały wraz z wybuchem wojny.

Kiedy poszedłem do obrony, to była decyzja o ucieczce. Nie uważam tego za odwagę, po prostu tutaj dokładnie wiesz, co robić, jak robić i masz okazję się bronić. O wiele gorzej jest siedzieć w piwnicy i nie wiedzieć, co będzie dalej.

Instagram
Instagram

Ponieważ studiowałam medycynę i przeszłam krótki kurs opieki domowej, zostałam zatrudniona jako lekarz. Dlatego jestem tu jako młodszy personel medyczny - pomagam w leczeniu pacjentów, a także szukam leków i sprzętu do mojego oddziału.

Współpracujemy z wojskiem. Do tej pory pomagamy przy COVID-19, przeziębieniach. Nic poważnego i strasznego - nie mamy "300" ani "200". Do tej pory więcej medycyny cywilnej. Poszukujemy apteczek, wszystkiego czego potrzebujesz dla chłopaków na punktach kontrolnych, wolontariuszy.

Poszukuję również sprzętu wojskowego do mojej jednostki: kamizelek kuloodpornych, wyposażenia. Sama nie mam kamizelki kuloodpornej, więc kiedy jestem bez pozycji, jestem również bezbronna.

- Dlaczego wybrałaś obronę terrorystyczną, a nie np. Siły Zbrojne?

- Nie jest łatwo dostać się do Sił Zbrojnych, a była to godzina decyzji, więc pojechałam do Wojska Obrony Terytorialnej. Nigdy nie chciałam być w wojsku, nie miałam takich planów. Byłam dziennikarzem cywilnym, miałam fajne, efektowne życie.

Chłopaki tutaj nazywają mnie „czarującą”, ponieważ jestem "facetem z innego świata", ale ten świat się skończył. Nic mi nie zostało z tamtego życia, więc jedynym wyborem były Wojska Obrony Terytorialnej. Nie przygotowałam się, nie umiałam strzelać, tu mnie uczono. Wcześniej nie wiedziałam, co robić.

Wojna to bardzo fajny filtr dla ludzi.
- Ile dziewczyn jest teraz w szeregach Wojska Obrony Terytorialnej i jaki jest ich stosunek do nich?

- Jest kilka dziewczyn, ale są. Gdzieś między 2-3%. Nastawienie jest świetne, chłopaki przede wszystkim bardzo szanują. Po drugie pomagają, a wreszcie jest zasada, że ​​życie lekarza jest ważniejsze niż życie żołnierza.

- Jak twoja rodzina i przyjaciele zareagowali na twoją decyzję?

- Byli w szoku. Rodzice z pewnością się martwią. Jednak teraz w Charkowie są znacznie bardziej zagrożeni pod ostrzałem niż tutaj. Więc pozostajemy w kontakcie, wspierają mnie. Nie mieli też wyboru.

Jak się czujesz i jak przezwyciężasz strach, jeśli w ogóle?

Instagram
Instagram

- Oczywiście, że się boję. Ale naprawdę chcę żyć. Jestem tutaj, aby przywrócić to życie. I chcę pomagać innym.

- A co jest dla ciebie najtrudniejsze w pracy w Wojsku Obrony Terytorialnej?

- Nie powiem ci, że jest mi ciężko fizycznie czy moralnie, bo jest to trudne dla wszystkich. Osobiście najtrudniej mi nie rozumieć, co stanie się z moją rodziną – tatą, mamą, siostrą, dziadkami.

Mój ojciec jest teraz pod ostrzałem w Charkowie. A teraz najtrudniejsze jest dla mnie myślenie, że może któregoś ranka nie dostanę od niego wiadomości „Donya, wszystko w porządku”. Tylko to. Wszystko inne to takie drobiazgi.

Jakieś siniaki, że nie spałeś, nie jadłeś - to po prostu głupie w porównaniu z tym, że twoja rodzina może nie przeżyć. To jedyna rzecz, o którą się martwię. Wszystko inne jest w porządku. Myślę, że każdy z nas może to znieść. Najważniejsze to uwierzyć.

- Jak ludzie się zmieniają, kiedy dostają się do Wojska Obrony Terytorialnej? A kto Twoim zdaniem nie będzie mógł być w Wojsku Obrony Terytorialnej?

- Generalnie wojna bardzo zmienia ludzi. Jeśli boisz się zmiany, nie przeżyjesz. Trzeba się przystosować.

Musimy być uczciwi, otwarci, musimy się dzielić, ponieważ wszyscy jesteśmy teraz jedną rodziną. Dlatego nie powinno być „chrześcijaństwa”. Musisz ufać tym, którzy są wokół ciebie, ponieważ jeśli nie ufasz, nie możesz być zespołem.

Wojna to bardzo fajny filtr dla ludzi. Ci, którzy byli z wami przed wojną i zostali teraz, to naprawdę wasi najlepsi ludzie. Teraz widzę moich znajomych, z którymi zrobiliśmy „Marsz za Kijów”, a teraz są wolontariuszami „Solomyanski kotyy”.

Przychodzisz do nich, oni ci pomagają. Rozumiesz, że byłeś z właściwymi ludźmi we właściwym czasie – przed i po.

Niektórzy myślą, że sobie z tym poradzą, ale obciążenie, zwłaszcza psychologiczne, jest bardzo silne. Obelg może być wiele, ale nie obrażaj się. Ludzie są bystrzy, używają wielu mat, aby szybciej uzyskać informacje. Nie obrażaj się - to po prostu szybsze.

Ci, którzy myślą, że to wszystko jest krótkotrwałe, to rozrywka, nie mogą tego znieść. Musisz być przygotowany na najgorsze.

- Jak kobieta może zrozumieć, że jest gotowa iść do obrony?

- Musisz wierzyć w siebie i kochać siebie tak bardzo, aby nikt Cię nie uraził. Jeśli powiedzą mi „dziewczyno, co tu robisz” lub „kitty-kitty-kitty”, wysyłam bezpośrednią matę. Musisz być w stanie chronić się emocjonalnie, werbalnie i fizycznie.

Musisz nauczyć się posługiwać bronią, być bystrym fizycznie, wysportowanym. Tutaj trzeba nosić dużo ciężkiego, stale na nogach, prawie 20 godzin. Możesz spać 4, najlepiej 6 godzin.

I trzeba być gotowym psychicznie na „wszystko w porządku”, bo wszystko leci, zmienia się bardzo szybko, w ciągu jednej minuty.

Jeśli potrzebujesz oddychać, jeśli musisz być sam - tak się nie stanie. Jesteś w zespole, pracujesz 24/7. Mój telefon nie wycisza się, a ja mogę być sama w toalecie tylko przez trzy minuty.

Dlatego (nie trzeba jechać do Wojska Obrony Terytorialnej – przyp. red.), Jeśli kobieta nie jest gotowa, najpierw na pracę w środowisku mężczyzny, umieść je na swoim miejscu i powiedz „Nie jestem kobietą”…

Tu nie jesteś kobietą – tu jesteś żołnierzem, pracownikiem medycznym, wolontariuszem. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że wojna nie ma płci.

I musisz zrozumieć, że wszystko, czego potrzebujesz, wszystkie nawyki spokojnego życia - o to dbasz. Na przykład, codziennie rano nakładam krem ​​na twarz. Bo wiem, że nikt poza mną nie zadba o moją skórę.

A trzeba się wspierać, pytać, coś podpowiadać, bo kobiet jest bardzo mało.

Mężczyźni skupiają się na kobietach. Jeśli kobieta usiądzie i zapłacze i powie „już tego nie zniosę”, „nie mogę tego znieść”, faceci również stracą stabilność emocjonalną. A jak dziewczyna biega, coś robi, coś ładuje, to też nie chce zostać w tyle.

Mogę zostać oskarżona o mówienie seksistowskich rzeczy, ale tak to naprawdę działa. To wzorzec zachowania mężczyzny, który nie chce pozostawać w tyle przed kobietą – i nie ma znaczenia, czy kobieta jest lekarzem, wolontariuszem czy żołnierzem.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wojna nie ma płci...
- Jaki jest najskuteczniejszy sposób pomocy armii?

- Przede wszystkim nie siej paniki na portalach społecznościowych i tego, że jesteś zmęczony lub zaniepokojony nami. Wszyscy są zmęczeni. Strasznie jest dla wszystkich.

To "Martwię się o ciebie, boli mnie serce" - bynajmniej. To niszczy ducha walki. Możesz powiedzieć „Kocham Cię, wspieram Cię, jestem z Tobą, pamiętam Cię” – tak po prostu.

Jeśli możesz pomóc pieniędzmi, pomóż albo Funduszowi Return Alive albo Funduszowi Prytula, na konto Sił Zbrojnych Narodowego Banku z Narodowego Banku, zaufanym wolontariuszom lub jeśli osobiście znasz osobę, która zbiera pieniądze. Tylko zweryfikowane kontakty.

Na przykład w Kijowie mogę doradzić kotom Solomyansky - ludziom, których znam osobiście. W innych przypadkach nie przekazuj darowizny, jeśli nie znasz tej osoby.

Po drugie, ufaj tylko zweryfikowanym źródłom informacji - Radzie Najwyższej, Prezydentowi, Naczelnemu Wodzowi itp. Tylko oficjalne informacje. Żadna publiczność ani "Baba Galya powiedział", "ktoś potajemnie poinformował mnie z SBU". Wierzymy tylko w oficjalne źródła - teraz jest to nasza główna broń.

Także nasze morale, wiara w nasze przywództwo i naszą armię. Wszystkie spory polityczne będą następować. Najpierw wojna się skończy, a potem pomyślimy o wszystkim innym. Uwierzymy i nie stracimy serca.

Rozumiem, że każdemu jest to trudne. Każdy. I tym, którzy opuścili swoje domy, i tym, którzy już nie mają domu, i tym, którzy zostali za granicą, gdy wybuchła wojna i nie mogą wrócić. Jest to trudne dla wszystkich w Siłach Zbrojnych i ochotników.

W żadnym wypadku nie powinieneś winić kogoś za robienie mało, za mało lub za nic. Wszyscy znaleźliśmy się w tej sytuacji wbrew naszej woli.

Dlatego nie powinieneś niepokoić ludzi, którzy Twoim zdaniem nic nie robią. Warto wspierać osoby, które znasz osobiście, a także nieznajomych – przynajmniej emocjonalnie.

Nie sraj w sieciach społecznościowych. Jedność naprawdę pomaga - to duch walki. To wspaniale, gdy cały kraj dzieli się zdjęciem słynnej artystki tatuażu Alony Żuk o samolocie lub ilustracjami Sashy Grekhov. To świetnie — widzisz, że wszystkie te osoby są z Tobą na tej samej stronie i jest to coraz łatwiejsze. Widzisz „swoje” w każdym wokół ciebie.

Teraz mamy sytuację, w której jesteśmy bardzo podzieleni na „własnych” i „obcych”. A bycie „swoim” to zaleta, bycie „swoim” to wielka radość. Więc kochajcie się i wspierajcie nawzajem.

Co zrobisz, gdy Ukraina wygra tę wojnę?

- Pojadę do moich rodziców w Charkowie, których mam nadzieję zobaczyć. Po drugie, chcę znowu podróżować po świecie. Zobacz wreszcie Amerykę Łacińską. Uczę się hiszpańskiego i bardzo lubię tę kulturę.

Zostałam już poproszona o napisanie pamiętników i wpisów do pamiętnika. Będzie mi bardzo miło, jeśli będę mogła to opublikować.

I oczywiście chcę teraz założyć rodzinę. To wydaje się być największą radością w przyszłości.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIEPL”: WIELKA STRATA DLA MILIONÓW POLAKÓW. NIE MA JUŻ WŚRÓD NAS LEGENDARNEGO AKTORA. WYBITNĄ POSTAĆ POLSKIEJ KULTURY OPŁAKUJĄ JEGO WIELBICIELE. MIAŁ 90 LAT

PORTAL INFORMACYJNY „ŻYCIEPL” PISAŁ RÓWNIEŻ O: FENOMENALNA PRZEMIANA DOMINIKI GROSICKIEJ. ŻONA SPORTOWCA WYGLĄDA WRĘCZ OLŚNIEWAJĄCO. WSZYSTKO TO ZA SPRAWĄ JEDNEJ MAŁEJ ZMIANY W WYGLĄDZIE

PORTAL “ŻYCIEPL” INFORMOWAŁ TAKŻE O: WAŻNE INFORMACJE DLA WSZYSTKICH SENIORÓW W POLSCE! TRZEBA SIĘ MOCNO POSPIESZYĆ, ABY NIE STRACIĆ PIENIĘDZY. TYLKO KILKA DNI ZOSTAŁO NA ZŁOŻENIE WNIOSKU

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL INFORMACYJNY „ŻYCIEPL”: WIADOMO JUŻ, JAK UKŁADA SIĘ ŻYCIE KATARZYNY CICHOPEK I MARCINA HAKIELA PO ROZSTANIU. TANCERZ DOSKONALE SIĘ BAWI, A AKTORKA ZAMILKŁA. CO SIĘ DZIEJE