Jak podaje portal "Super Express", osoby urodzone w 1953 roku, które zdecydowały się skorzystać ze wcześniejszej emerytury, będą mogli cieszyć się wyższymi o średnio 200 złotych miesięcznie świadczeniami. Osoby, które przeszły z wcześniejszej emerytury na świadczenie powszechne, nie muszą robić nic. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które nie przeszły jeszcze na emeryturę powszechną.

Pokrzywdzony rocznik 1953

W 2013 roku weszła w życie ustawa, na mocy której pomniejszono kwotę emerytury powszechnej o pobrane już składki wcześniejszej emerytury. Tymi krzywdzącymi regulacjami dotkniętych zostało ok. 76 tysięcy osób, które przeszły na wcześniejsze świadczenia pomiędzy 2008 a 2013 rokiem. Najliczniejszą grupą okazały się kobiety urodzone w 1953 roku.

YouTube

Osoby, które zdecydowały się wówczas przejść na wcześniejszą emeryturę nie zostały uprzedzone, że ich świadczenia powszechne będą pomniejszone. Takie rozwiązanie zakwestionował w 2019 roku Trybunał Konstytucyjny. Parlament zdecydował się naprawić błąd, nowelizując ustawę, która przywróciła większą podstawę obliczania emerytur.

Dzięki temu seniorzy urodzeni w 1953 roku mają szansę na wyższe świadczenia - średnio o 200 złotych miesięcznie. W przypadku osób, które przeszły z wcześniejszej emerytury na świadczenie powszechne nie ma potrzeby składania wniosku - świadczenie zostanie przeliczone automatycznie. Osoby z tego rocznika, które nie przeszły na emeryturę powszechną, muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeliczenie świadczenia.

YouTube

Przeliczenie emerytury powszechnej ma nastąpić po 11 stycznia 2021 roku. Dlatego seniorzy, którzy chcą złożyć do ZUS wniosek, muszą to zrobić przed tą datą.

Jak oceniacie takie rozwiązanie?

To też może cię zainteresować: Seniorzy nie będą mogli wychodzić z domu? Pojawiły się zaskakujące doniesienia medialne o planowanych obostrzeniach. Co nas czeka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Eksperci chcą stworzyć nową, czarną strefę, do której trafi między innymi Warszawa. Co to oznacza? Na jakie obostrzenia należy się przygotować

O tym się mówi: Już niebawem zostaną wprowadzone nowe, surowe obostrzenia. Minister zdrowia wyjaśnił, ile czasu będą obowiązywać