Życie zakonnic wygląda zdecydowanie inaczej, niż życie księży. Kobiety te przez cały czas poświęcają się i nieustannie pracują. Można je spotkać w szpitalach, domach opieki społecznej, żłobkach, jadłodajniach , kościołach i w wielu innych miejscach.

Ciężka sytuacja zakonnic

Jak się jednak okazuje, mimo ogromu włożonej pracy i zaangażowania, siostry zakonne nie mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie.

Portal Money.pl przekazał dane pozyskane od Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, że w naszym kraju czynną posługę sprawuje 17 tysięcy zakonnic, które są zgromadzone w 105 zgromadzeniach.

Niestety, tylko 2 tysiące spośród nich ma udokumentowany staż pracy, na podstawie którego rzetelnie można wyliczyć przysługującą im emeryturę. Pozostałe zakonnice najczęściej pracują bez jakiejkolwiek umowy, dlatego też świadczenie emerytalne, które potem otrzymują jest bardzo niskie.

Źródło: independent.co.uk

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć siostry zakonne?

Emerytury wypłacane są z Funduszu Kościelnego, który w całości finansowany jest rzez budżet państwa. Jak się więc okazuje, składki z tego tytułu są liczone według obecnego najniższego wynagrodzenia i nie jest brany pod uwagę rodzaj pracy, jaki wykonują siostry zakonne. Jednak, warto zauważyć, że księża maja o wiele więcej przywilejów w tej kwestii.

- Jedna z sióstr za 40 lat pracy nawet nie doczekała się tysiąca zł. Ze składek nie udało się tego uzbierać. Na szczęście są przepisy o tej minimalnej emeryturze, którą teraz otrzymuje. [...] Ksiądz może podwyższyć podstawę ubezpieczenia. Oczywiście pieniądze z tacy są nie do ruszenia. Może jednak tak zrobić z pieniędzmi za tzw. intencje mszalne czy pogrzeby. Nie mówię już o księżach pracujących zawodowo - zaznaczyła jedna z sióstr zakonnych podczas wywiadu dla portalu Money.pl.

Głos na temat wysokości świadczeń dla sióstr zakonnych zabrał także duchowny z jednej z parafii we Wrocławiu. Przyznał, że sytuacja starszych sióstr niejednokrotnie jest niewyobrażalnie ciężka.

- Nawet jeśli pracują za murami, to wszystko oddają zgromadzeniu. O każdą złotówkę muszą się prosić u sióstr przełożonych. Księża z kolei mogą dysponować dość swobodnie tym, co wypracują [...] Już na emeryturze też wszystko oddają zgromadzeniu. Sytuacja jest inna, kiedy zdecydują się, podobnie jak ja, opuścić Kościół. Wtedy zostają z niczym - wyznał duchowny.

Źródło: theolivepress.es/

Zobacz także: MINISTER SPORTU MUREM ZA ŁUKASZEM SZUMOWSKIM. DANUTA DMOWSKA - ANDRZEJUK PRZYPOMNIAŁA, JAK WIELE ZAWDZIĘCZA SZEFOWI RESORTU

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Portal Życie pisał również o… WAŻNE INFORMACJE DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z TELEWIZJI NAZIEMNEJ. BĘDĄ WIELKIE ZMIANY