Jak co roku - 25 grudnia, rozpoczyna się kolejna edycja akcji "Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi". Mogą do niej przystąpić wszyscy, wystarczy, że podamy swój adres, biorący w niej udział wolontariusze z całego kraju, przyjadą i odbiorą od nas żywność, która później trafi do lokalnej jadłodajni.

Zgonie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, rocznie na świecie marnuje się około 1,3 miliarda żywności! Suma ta jest zatrważająca, zwłaszcza w przypadku, gdy na świecie głoduje blisko 821 milionów ludzi.

W Polsce marnujemy aż 9 milionów ton żywności rocznie. Wszystko przez nie umyśle planowanie zakupów, co roku, statystyczny Polak wydaje na zakupy świąteczne więcej niż zazwyczaj. Głownie dlatego, że święta są okresem, w którym sobie nie żałujemy.

Jak to zazwyczaj bywa, wolimy zrobić więcej, niżby miało zabraknąć. Właśnie dlatego, zaraz po świętach nasze lodówki pękają w szwach, a co gorsze, my przejedzeni świątecznymi smakołykami, wcale nie mamy na nie ochoty i sięgamy po inne produkty. W wyniku czego, pozostałe po świętach potrawy, lądują w koszu.

Jak zapobiec marnowaniu się świątecznej żywności?

Aby uchronić żywność przed bliskim spotkaniem ze śmietnikiem, wystarczy oddać ją komuś, kto potrzebuje jej bardziej niż my. Właśnie z myślą o ludziach, którzy z różnych przyczyn nie mogli pozwolić sobie na bogato zastawiony świąteczny stol, powstała inicjatywa obdarowywania się żywnością "Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi".

Wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do akcji, mogą zgłosić się do najbliżej jadłodajni lub zgłosić taką chęć na stronie organizacji. U każdego, kto chciałby pomoc, zjawi się wolontariusz, który odbierze żywność i dostarczy ją do najbliższej jadłodajni.

Przed przystąpieniem do akcji, należy pamiętać o pewnych zasadach, są to:

– żywność musi być świeża i zdatna do spożycia przez co najmniej 24 najbliższe godziny,
– jedzenie powinno być zapakowane w pojemnik, którego wolontariusz nie będzie musiał zwracać, czyli np. jednorazowe opakowania, słoiki itp.
– nie ma określonych potraw, możemy dzielić się wszystkim, od sałatek po ciasta, pierogi czy wędliny.

Warto sobie przypomnieć: CHCESZ OTRZYMAĆ EMERYTURĘ MUSISZ NAPISAĆ DO ZUS ŻE ŻYJESZ

Portal "Życie" pisał: NIE WIESZ JAK ZROBIĆ IDEALNE PIEROGI? POZNAJ PRZEPIS MAGDY GESSLER

Portal "Życie" pisał również o: TO KONIEC 500 PLUS. OGROMNE ZMIANY W 2020 ROKU