Anna Dereszowska, podobnie jak Natalia Kukulska, została ambasadorką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w kampanii „Problemy dorosłych obciążają codzienność dzieci”.
Aktorka nie ukrywa, że jest to dla niej bardzo ważna, społeczna kampania, która ma pomóc tysiącom najmłodszych w uporaniu się z problemami.
Dereszowska przy okazji udzielania wywiadu powiedziła się z dziennikarzem swoimi doświadczeniami. Kobieta ma za sobą traumatyczne przeżycia z dzieciństwa.
- Sama byłam w pewnym stopniu dzieckiem dotkniętym traumą. Straciłam mamę w wieku 9 lat, na szczęście trafiłam na wrażliwych i mądrych nauczycieli i nie czułam się wyobcowana w szkole po tej stracie, po pogrzebie mamy. Dzieci nie traktowały mnie jak zgniłego jaja, nie byłam odrzucona, nie byłam traktowana w jakiś inny sposób - wspominała gwiazda w wywiadzie.
Dereszowska w rozmowie zspomniała również, jak ogromną rolę w jej nastoletnim życiu odegrali nauczyciele, którzy pomogli uporać się ze stratą. Zarówno oni, jak i rówieśnicy w tamtym momencie dali jej poczucie bezpieczęństwa i wsparcie, którego najbardzije potrzebowała.
- Byłam wtedy w III klasie szkoły podstawowej, więc nie wiedziałam, jak to się odbyło, ale przypuszczam, że nauczyciele odbyli rozmowę z moimi rówieśnikami, uwrażliwili ich na to, że mogę wrócić nieco inna, bardziej wrażliwa, może bardziej płaczliwa albo bardziej nerwowa, albo bardziej wyciszona i żeby otoczyli mnie w jakiś sposób opieką i troską. I to się rzeczywiście wydarzyło, za co bardzo serdecznie dziękuję - kontynuowała.
Anna Dereszowska tłumaczyła, że każde dziecko przeżywa w inny sposób, ma inna wrażliwość. Reakcje małoletnich mogą byś skrajnie różne, a to tylko dlatego, że ich emocje są kierowane innym bagażem doświadczeń.
- Niemal każde dziecko przeżywa jakąś traumę. Może to być utrata rodzica, rozwód rodziców, przemoc w domu, alkoholizm. Rodzice czasem nieświadomie, czasem świadomie obciążają swoje dzieciaki również rozmowami o kredycie, którego nie są w stanie spłacać, albo o tym, że tata za późno wraca do domu.
I dzieciaki niosą potem ten ciężki bagaż, przeżywają to czasem, nie pokazując w domu, że coś jest nie tak, ale w szkole zachowują się inaczej - mówiła Anna Dereszowska.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przygotowało specjalny przewodnik zatytułowany „Szkoła wrażliwa na traumę. Jak wspierać dziecko z doświadczeniem traumy w procesie edukacji”. W publikacji znajdują się kluczowe zasady pracy z dzieckiem po traumie.
Nauczyciele bowiem muszą być przygotowani, by między innymi rozpoznać, że uczeń boryka się z jakimś problemem. A także sprostać ich potrzebom i zrozumieć poszczególne zachowania, które mogą skrajnie się różnić.
- Dzieci odreagowują traumę w bardzo różny sposób, czasami się wyobcowują, w ogóle nie biorą udziału w kontaktach z rówieśnikami, w zabawach, czasami wręcz przeciwnie, są narzucające, bywają nawet agresywne, zwracają na siebie uwagę, bo potrzebują kontaktu.
Myślę, że nawet wielu rodziców, którzy mają bardzo dobry kontakt ze swoimi dziećmi i dużo czasu z nimi spędzają, jest w stanie przeoczyć, że z dzieckiem dzieje się coś nie tak - zaznaczała aktorka.
Przypomnij sobie o… NATALIA KUKULSKA WSPOMINA CHWILE PO STRACIE MAMY. WSZYSTKO, ABY WSPOMÓC SZCZYTNĄ AKCJĘ
Jak informował portal Życie: MACIEJ DOWBOR I JOANNA KORONIEWSKA W ODWIEDZINACH U BABCI. SKUTKIEM SĄ DODATKOWE KILOGRAMY
Portal Życie pisał również o… LARA GESSLER I JEJ NOWY PARTNER SĄ "RZYMSKIM MAŁŻEŃSTWEM"! O CO CHODZI W TAKIM ZWIĄZKU