І це лише один поверх, а є чотири, три дитячі будинки, переведені з Харкова, – розповідає Едита Мак, вчителька з Познані, яка організовує допомогу дитячим будинкам у Ворохті, Україна.

Ми їхали розвантаженим до країв автобусом. Нас возив пан Пшемек з Познані. У нього транспортна фірма, у нього працюють українці. Як тільки почалася війна, одразу пішов на допомогу. Коли ми з ним розмовляли, він був дуже щасливий. Тому що його турбувало, що допомога з часом ослабла. Він сміявся, що в нього ще не було такого розвантаженого автобуса, як у нас. Коли ми приїхали до Ворохти, виявилося, що потреб набагато більше, – розповідає Едита Мак.

Коли війна починає набридати світу

Ворохта розташована на заході України, поблизу Івано-Франківська. Едита Мак поїхала туди на початку червня. Вона долучилася до акції, ініційованої Наталією Трафанковською, солісткою балету Великого театру Познані.

Едита Мак: – У чотириповерховому будинку, колишньому санаторії, зараз живуть діти з трьох дитячих будинків Харкова. Олена, директор одного з них, з яким ми контактували, була дуже зворушена нашим приїздом. Разом із кількома людьми вона доглядає за сорока дітьми. Вони займають три кімнати на одному поверсі. Немає дитячого туалету. З рядком горщиків в одному з них, там же, де сплять діти, вони граються.

На умови не скаржаться. Але вони з розчуленням показують фотографії свого дитячого будинку в Харкові, фотографії дітей з різних свят, організованих перед початком війни. Вони сумують за тобою. Більшість моїх і всієї нашої групи емоцій викликала кімната, де жили приблизно однорічні діти.

«Ти бачиш чудову посмішку, ти чуєш плач, крик: дивись, я тут! Ти відчуваєш, як пальці стискаються на твоїй руці. Ти відчуваєш, що твоє серце розривається, ти відчуваєш «злість» на те, що світ дозволяє цю шкоду На жорстокість росіян!» – написала вона у своєму Facebook через кілька днів після повернення.

Я опублікувала емоційний запис, тому що ця поїздка була для мене важкою, я дивилася на дітей, які мали своє безпечне місце в Харкові і були позбавлені цього. Їхній будинок у Харкові досі стоїть, але повернутися туди вони не можуть, невідомо, чи зможуть і коли. А після повернення до Польщі я прочитала, що війна в Україні починає набридати світові, і що інформація про Джонні Деппа та Ембер Херд останнім часом викликає у шість разів більше інтересу, ніж про Україну, – каже вона.

Якщо є сили і бажання допомогти

Ми віддали свої подарунки дітям із дитячого будинку, яким керує Олена, а декому – на інші поверхи. Але це виявилося краплею в морі. Зараз ми організовуємо ще один транспорт з допомогою за потребами індивідуальних будинків, – оголошує вона.

Речі, які вони забрали досі, вона зібрала разом зі своїми друзями Камілою Вітчак та Кубою Войтунем, з якими вже кілька років підтримує Республіку Пілґржим у Маріуполі (ми кілька разів писали про акцію «Діти Маріуполя» в «Виборча»). Частину подарунків зібрала команда друзів Наталії Трафанковської.