З початку російської агресії до Польщі з України прибуло 3,7 мільйона людей. Але дані муніципалітетів, які видають українським громадянам номери PESEL, і характер приїзду українців до Польщі свідчать про те, що за нами стоїть велика хвиля біженців.
Найцікавіші дані надходять із прикордонних переходів між Польщею та Україною. У неділю їх перевищили на 22 тисячі. осіб, але лише 14 відсотків. з них заявили, що причиною були втеча від війни та перебування в Польщі. – Переважна більшість громадян України при в’їзді вказують, що перетинають польський кордон лише на кілька годин і повертатимуться додому. Коли ми запитуємо про характер в’їзду, іноземці пояснюють, що хочуть зробити покупки в Польщі, відвідати сім’ї. У нас така тенденція з початку травня, - пояснює речник головного командувача Прикордонної служби підполковник Анна Міхальська.
Прикордонний рух
Тому дивитися на лише статистику в’їздів до Польщі ілюзорно. Рух на кордоні ще значний, але іншого характеру. – Ці люди, які циркулюють між Польщею та Україною, походять переважно з частини території західної України, а тому безпечніше, там багато людей із прикордонних районів, – додає лейтенант Міхальська.
Останнім часом великий рух на кордонах створюють автодилери, які виграють від скасування ввізного мита, акцизного збору та податку на автомобілі, ввезені з ЄС, запроваджених українським урядом 6 квітня. Для в’їзду в Україну водії стоять на польському кордоні до тижня.
У муніципальних установах у Польщі також фіксується величезне зниження кількості українців. До 29 травня по всій Польщі зареєструвалося 1 мільйон 136 тисяч осіб. громадян України. У піковий період щодня реєструвалося до 50 000 людей. українці (вони повинні зробити це протягом 90 днів після перетину кордону, щоб отримати спеціальний статус). Протягом майже двох-трьох тижнів таких заяв щодня подає лише близько 3000. Люди.
Місцеві органи влади почали закривати спеціальні посади для своєї служби – наприклад, у Катовіце з 20 трибун залишилося лише три. У Варшаві для українців працює лише точка на Національному стадіоні.
Проте менше 1,2 мільйона зареєстрованих українців не демонструють повного масштабу своєї присутності в Польщі. У квітні з аналізу Союзу польських митрополій, в т.ч. за даними з мобільних телефонів, він показав, що після початку війни до Польщі прибуло 2,2 мільйона.
Зіставивши дані УМП з фактичною реєстрацією, видно, що близько мільйона українців досі не зареєстровані. Чому? Відповідь може дати перше дослідження біженців з України, проведене під керівництвом проф. Пьотр Длугош, завідувач кафедри методології соціальних досліджень Краківського педагогічного університету. Ці дослідження показують, що лише частина - 41 відсоток. респондентів - він хоче повернутися до себе, як тільки закінчиться війна. 17 відсотків хочуть залишитися в Польщі назавжди, а ще 11 проц. планує «побути деякий час у Польщі та заробити гроші, перш ніж повернутися додому. У свою чергу, польське громадянство планується отримати 2 відсотки.
Без поспіху
проф. Длугош зазначає, що у дослідженні Centrum Rozumkov (Україна) на Закарпатті серед тих, хто втікає до Словаччини та Угорщини, значно вищий відсоток тих, хто планує повернутися додому. Було аж 78 відсотків.
- Порівнюючи ці дані, можна стверджувати, що Польща є кращим і безпечнішим місцем для життя, - каже проф. Длугош. – Українці усвідомлюють, що їхні громадяни хотіли б залишитися в Польщі, і тепер дивуються, як повернути до себе матерів з дітьми, – пояснює проф. Длугош і додає, що хоче дослідити ці питання з другом з України.
- Ми хочемо перевірити, чи переконає реальність війни жінок з дітьми залишитися з нами і чи досягнуть їх чоловіки та партнери в довгостроковій перспективі, - каже він. – Це гарне рішення для нас, не обов’язково для України. І поки йде війна, біженці ні з Польщі, ні з інших країн скоріше не повертатимуться і ризикують своїм життям. Також пам’ятайте, що третина респондентів працює з нами дистанційно в Україні. Тож їм не доводиться поспішати назад, – додає він.