Jeśli lubisz kompoty śliwkowe, dżemy i sosy, musisz zadbać o kolejne zbiory jesienią. Zasil swoje drzewa śliwkowe odpowiednim nawozem, a nie będziesz wiedział, co zrobić ze wszystkimi owocami w przyszłym sezonie.

Ponadto nawożenie pomoże drzewom dobrze przezimować i nie zachorować. Oto najważniejsze zasady pielęgnacji drzew śliwkowych jesienią i najlepszy sposób dokarmiania śliwek we wrześniu.

Jak dbać o drzewa śliwkowe jesienią

Po pierwsze, należy zebrać wszystkie śliwki pod drzewami, aby uniknąć gnicia owoców. W końcu resztki mogą przyciągać szkodniki. Po drugie, po zbiorach drzewa powinny zostać przycięte. Konieczne jest usunięcie wszystkich suchych, uszkodzonych i chorych gałęzi, aby drzewa miały czas na wytworzenie młodych pędów przed nadejściem mrozów.

Procedura ta jest szczególnie ważna w przypadku uprawy wczesnych odmian śliwek. Jesienią należy zwalczać szkodniki natychmiast po zbiorach. Największym wrogiem śliwek są mszyce, które są roznoszone przez czarne mrówki. Jako środki zapobiegawcze można stosować napary z łupin cebuli, piołunu, czosnku z mydłem do prania.

Doświadczeni właściciele używają również mocznika, którego roztworem całkowicie spryskują wszystkie gałęzie. Zabieg na drzewa powinien być wykonywany przy suchej pogodzie, w przeciwnym razie nie przyniesie rezultatów.

Jak nawozić śliwę we wrześniu

Jesienne nawożenie śliwy powinno rozpocząć się po zbiorach. W pierwszej kolejności należy zadbać o jakość gleby, spulchnić ziemię przy korzeniach drzewa i pozbyć się chwastów. Warto pamiętać, że we wrześniu nie należy nawozić drzew śliw nawozem zawierającym dużą ilość azotu. Takie nawożenie najlepiej sprawdza się wiosną. Jesienią lepiej zasilać drzewa nawozami fosforowo-potasowymi, które wzmocnią system korzeniowy i przygotują rośliny do zimy.

Na przykład dobrze nadają się superfosfat (zwykły lub podwójny); siarczan potasu; magnez potasu; chlorek potasu; monofosforan potasu.

We wrześniu przeprowadza się tylko opatrunki korzeniowe, mogą być zarówno suche, jak i płynne. Nawozy należy rozprowadzać zgodnie z rzutem korony drzewa, tj. 40-60 cm i do 2 metrów od pnia, ponieważ jest to odległość, w której znajdują się korzenie ssące.

Zerknij: Smutne wieści ze świata sztuki. Odszedł wybitny artysta

Nie przegap: Doświadczyła wizyty po drugiej stronie. Jej historia o tym, co zobaczyła porusza