Wielu z nas po zebraniu porzeczek nie interesuje się rośliną, dopóki po raz kolejny nie wyda ona plonu. To spory błąd, bo właśnie w sierpniu możemy wykonać zabieg, który sprawi, że przyszłoroczne plony będą jeszcze obfitsze. O czym mowa?

To warto zrobić z porzeczką w sierpniu

Doświadczeni ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę, że o obfity plon porzeczek należy zadbać już teraz, w sierpniu. Po zbiorach wielu z nas pozostawia krzaki porzeczek samym sobie, często pozwalamy im zarosnąć chwastami, nie przejmując się chorymi lub uszkodzonymi częściami rośliny. Takie podejście nie pozostaje bez wpływu kondycję porzeczki.

W sierpniu warto wykonać cięcie sanitarne krzewów czerwonej i białej porzeczki. Cięcie pozwoli nam odmłodzić roślinę. W pierwszej kolejności wycinamy pędy skarłowaciałe i chore. Następnie usuwamy pędy, które są starsze niż 3 lata. Najczęściej mają one ciemnoszary kolor, są lekko pochylone, a na ich powierzchni znajdziemy krótkopędy (nieprzekraczające 20 cm).

Porzeczka/YouTube @Ogród na piasku
Porzeczka/YouTube @Ogród na piasku

Cięcie czarnej porzeczki

Odmłodzić możemy również krzewy porzeczki czarnej. Tak, jak poprzednio, w pierwszej kolejności usuwamy pędy skarłowaciałe i chore. Usuwamy też najstarsze pędy, pamiętając, że największy plon zbierzemy z pędów liczących sobie rok lub dwa lata. Starsze pędy są znacznie mniej wartościowe, choć nie należy się pozbywać ich w całości.

Co do zasady na krzaku czarnej porzeczki powinniśmy pozostawić od 4 do 6 najsilniejszych pędów jednorocznych, a także od 3 do 4 pędów jednorocznych i dwuletnich. W ten sposób zapewnimy sobie bogaty zbiór owoców w kolejnym roku.

Cięcie to nie wszystko. Jak podlewać porzeczki?

Częstotliwość podlewania porzeczek w sierpniu i wrześni zależy od tego, z jakimi temperaturami mamy do czynienia. Jeśli miesiące te będą gorące i nie będą pojawiały się opady, należy nawadniać je raz na tydzień, podlewając każdy z nich 2 litrami wody.

Więcej uwagi należy poświęcić krzakom czarnej porzeczki, które nie mają tak głębokiego systemu korzeniowego, jak ma to miejsce w przypadku białej i czerwonej porzeczki.

Krzewy porzeczek/YouTube @Ogród na piasku
Krzewy porzeczek/YouTube @Ogród na piasku

A wy, jak dbacie o swoje krzewy porzeczek?

To też może cię zainteresować: Fani programu "Rolnik szuka żony" nie kryją zachwytu przemianą Sary. Na najnowszych zdjęciach prezentuje się jak gwiazda

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Śledczy przekazali nowe informacje na temat wydarzeń w Redzie. Przedstawiono możliwy przebieg wydarzeń

O tym się mówi: Marcin Hakiel publicznie zwrócił się do Magdaleny Stępień. Tancerz postanowił przestać ukrywać, co się dzieje. Czy tych dwoje faktycznie stanowi parę