Jak przypomina portal "Deccoria", wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę warzyw. Jedni robią to, żeby nieco zaoszczędzić na zakupach, a inni, żeby mieć pewność, co trafia na ich talerze. Jedną z chętniej wybieranych do upraw roślin, jest fasolka szparagowa. Warto wiedzieć, jakich błędów unikać, żeby wydała obfity plon.

O tym należy pamiętać

Fasolka szparagowa należy do roślin, które lubią wyższą temperaturę. Nie wykiełkują, jeśli na termometrach będzie mniej niż 11 stopni. Jej wysiew można zacząć najwcześniej w połowie maja. Jeśli temperatura dzienna oscyluje w granicach od 15 do 18 stopni Celsjusza, roślina powinna zacząć kiełkować po 8-10 dniach od siewu.

Należy pamiętać, że fasolka szparagowa lubi glebę dobrze przepuszczalną, która jest bogata w próchnicę. Roślina lubi wilgotną glebę. Należy jednak unikać przemoczenia ziemi, bo może to doprowadzić do gnicia korzeni.

Fasolka szparagowa/YouTube @ogród na co dzień
Fasolka szparagowa/YouTube @ogród na co dzień

Dobre i złe sąsiedztwo

Aby fasolka szparagowa wydała obfity plon, warto pamiętać również o zapewnieniu jej odpowiedniego sąsiedztwa. Roślina ta dobrze toleruje uprawianie w jej pobliżu buraka ćwikłowego, jarmużu i brokułów. Fasolka szparagowa dobrze czuje się także w sąsiedztwie marchwi, ziemniaków, czy kukurydzy.

Niekorzystnie na uprawę fasolki szparagowej wpłynie uprawa w pobliżu kolendry, cebuli, czosnku, grochu oraz kopru włoskiego.

Fasolka/YouTube @W Tunelu
Fasolka/YouTube @W Tunelu

Niekorzystnie na uprawę fasoli może wpływać także sąsiedztwo niektórych kwiatów z rodziny jaskrowatych. Nie należy sadzić rośliny w pobliżu ostróżki, sasanki, tojadu, zawilca, czy miłka.

A wy, jakie macie sprawdzone patenty na udany zbiór fasolki szparagowej?

To też może cię zainteresować: Część Polaków może liczyć na spory zwrot gotówki z ZUS. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujący głos w sprawie przyszłości Katarzyny Dowbor. Wojciech Glanc zdradził, co czeka uwielbianą przez widzów dziennikarkę

O tym się mówi: Brytyjczycy nie kryją obaw o króla Karola III. Ich uwagę zwrócił jeden szczegół w wyglądzie monarchy. O co dokładnie chodzi