Mieszkańcy wielu wsi w regionie łódzkim utracili możliwość korzystania z dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Mimo że kranów wciąż wypływa woda, organy sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają, że nie jest ona bezpieczna do spożycia ze względu na obecność niebezpiecznych bakterii.

Według Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach, w wodociągu w Prusinowicach wykryto obecność bakterii z rodziny coli. Sanepid ostrzega, że woda nie jest bezpieczna do spożycia przez ludzi. Można ją jednak stosować do celów sanitarnych, takich jak spłukiwanie toalet czy mycie podłóg. Nie jest zalecane picie tej wody, używanie jej do gotowania potraw, mycia owoców, warzyw lub celów higienicznych.

Dostęp do bezpiecznej wody pitnej w kranach został odebrany mieszkańcom szeregu miejscowości w gminie Lutomiersk, w tym: Prusinowice, Prusinowiczki, Florentynów, Bechcice Wieś, Bechcice Parcela, Mikołajewice, Kolonia Mikołajewice, Wygoda Mikołajewska, Legendzin, Zalew, Dziekatrzew, Antoniew i Wrząca.

Zgodnie z informacją od sanepidu, aktualnie prowadzone są prace mające na celu przywrócenie jakości wody do poziomu zgodnego z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Zalecenia dotyczące unikania spożycia tej wody obowiązują, dopóki nie zostanie wydany kolejny komunikat w tej sprawie.

W przypadku problemu z jakością wody także w Pabianicach, gdzie w miejscowym wodociągu w Pabianickim Centrum Medycznym wykryto bakterie E.coli i enterokoki, ważne jest zrozumienie potencjalnych zagrożeń. Bakterie Escherichia coli są naturalnie obecne w jelitach człowieka i zazwyczaj są nieszkodliwe. Jednak kontakt z nimi poza jelitami może prowadzić do różnych schorzeń, w tym zatruć pokarmowych i infekcji dróg moczowych.To też może cię zainteresować:
Te osiem znaków wskazuje, że nasi bliscy, którzy odeszli, nadal są przy nas. Co powinno zwrócić naszą uwagę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Zobaczyłam stojącą na ulicy staruszkę. To, co wydarzyło się chwilę później, poruszyło mną

O tym się mówi:Sieć obiegły najnowsze zdjęcia syna Colina Farrella i Alicji Bachledy-Curuś. Fani nie mają wątpliwości, do kogo podobny jest nastolatek