Podczas swojej wizyty w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu czterem polskim redakcjom: TVN24, Onetowi, „Rzeczpospolitej” i „Krytyce Politycznej”. W rozmowie odniósł się do kluczowych kwestii dotyczących bezpieczeństwa regionu, miejsca Ukrainy w strukturach zachodnich oraz stosunków polsko-ukraińskich. W szczególności skomentował stanowisko Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość, informuje Onet.
Zełenski stanowczo odniósł się do wypowiedzi Nawrockiego, który stwierdził, że nie widzi Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej, dopóki „nie zostaną załatwione nasze sprawy”. W odpowiedzi Zełenski powiedział:
– „Jeżeli Ukrainy nie będzie w Unii i nie będzie w NATO, jeśli Ukraina nie będzie miała gwarancji bezpieczeństwa, to wtedy pan Nawrocki powinien już zacząć ćwiczyć, bo może się okazać, że będzie musiał wziąć broń do ręki, by wspólnie ze swoimi rodakami bronić swego kraju”.
Podkreślił, że brak wsparcia dla Ukrainy zwiększa ryzyko konfliktu na polskiej granicy:
– „Bo jeżeli Ukrainy nie będzie nigdzie, to ryzyko [wojny w Polsce] będzie bardzo wysokie. Rosja od razu po Ukrainie będzie wtedy na granicy z Polską i wtedy [pan Nawrocki] będzie miał nie polityczne zawody, lecz będzie walczył o swoje życie”.
Zełenski został również zapytany o potencjalną rolę Polski w negocjacjach między Kijowem a Moskwą. Zaznaczył, że rozmowy te będą zależne od wielu czynników:
– „Nie mogę dziś prognozować, jak będą wyglądać te rozmowy, bo będzie to zależało nie tylko od Ukrainy. Niewątpliwie od nas, ale nie tylko od nas”.
Prezydent podkreślił także znaczenie obecności Unii Europejskiej przy stole negocjacyjnym:
– „W rozmowie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki zawsze mówię, że Ukraina jest częścią przyszłej Unii Europejskiej. To znaczy, że Europa powinna mieć swoją reprezentację przy stole negocjacyjnym”.
Zełenski wyraził przekonanie, że dla Ukrainy najważniejsze są gwarancje bezpieczeństwa i szybka integracja z europejskimi strukturami. Podkreślił również, że Unia Europejska to nie tylko sojusz polityczny, ale także ekonomiczne gwarancje stabilności:
– „Dla nas Unia to nie tylko sojusz, ale też ekonomiczne gwarancje bezpieczeństwa”.
Na koniec dodał:
– „Najważniejsze dziś jest to, żebyśmy jak najszybciej dotarli do tego momentu”.
Wywiad Zełenskiego odbił się szerokim echem w polskich mediach, pokazując wagę współpracy międzynarodowej w kontekście bezpieczeństwa regionalnego.
To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Mężczyzna wydał swoją premię na zimowy sprzęt wędkarski": Nie przeszkadza mu fakt, że jego córka została bez zimowej kurtki
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Żona Wojciecha Manna jest od niego młodsza o 20 lat. Kim jest trzecia wybranka gospodarza "Szansy na sukces"