Wieje z południa i często powoduje znaczne wzrosty temperatury i spadki wilgotności powietrza po zawietrznej stronie pasma górskiego. Towarzyszą mu silne i gwałtowne podmuchy, które mogą powodować uszkodzenia drzewostanu i infrastruktury.
Potęga żywiołu nagrana w Tatrach
Przeanalizowano jakiś czas temu dwa przypadki bardzo silnych wiatrów halnych, które wystąpiły w Tatrach i na Podhalu w maju 1968 roku i w grudniu 2013 roku. Porównano warunki synoptyczne i pogodowe, które towarzyszyły temu zjawisku, w tym prędkość i kierunek wiatru, a także względną temperaturę i wilgotność powietrza.
Wiatr foehn zauważony w maju 1968 r. bywa określany jako "wiatr stulecia". Porywy wiatru na tatrzańskich szczytach osiągały prędkość 288 km/h. W grudniu 2013 roku wiatr na Kasprowym Wierchu wiał słabiej niż w Zakopanem, ale spowodował podobne straty w drzewostanie jak wiatr odnotowany w maju 1968 roku.
W sieci pojawiły się nagrania opublikowane między innymi 9 października bieżącego roku, które przedstawiają niezwykłe zjawisko zaobserwowane dzień wcześniej, 8 października.
Wczorajszy widok z Zakopanego . Wiatr halny
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 9, 2024
📷 Stefan Ostrowski-Rogus |IMGW-PIB#IMGW #halny #Tatry #góry pic.twitter.com/hbx7stC2et
Widać na nim, jak potężne Wały chmur obracają się wzdłuż gór. Goniec donosi, że niezwykłe widowisko zaobserwowane nad giewontem zachwyciło miejscowych, a media społecznościowe zalały prywatne fotografie i filmy sporządzone we wtorek, 8 października.
"Obserwowaliśmy dziś z dziećmi. Niesamowicie to wyglądało, taki wodospad z chmur", "Giewont dzisiaj to była magia chmur", „Pięknie to wygląda, a jednocześnie groźnie”, „Te nasze Taterki są piękne w każdym wydaniu”, „Potęga Natury”, „No to już wiem, czemu głowa znowu mnie boli” - dzielili się internauci.
O tym się mówi: Kontrolerzy pojawili się u ojca Tadeusza Rydzyka. Pod lupą przelewy od Zbigniewa Ziobro