Warzywa, owoce i rośliny ozdobne wykorzystują różne ilości składników mineralnych i wody, aby napędzać swój wzrost. Być może słyszałeś filozofię „nawożenia gleby” zamiast „nawożenia upraw”. Innymi słowy, dodawanie materii organicznej i rozkładających się materiałów (takich jak obornik lub ściółka z liści) zapewnia pożywienie dla mikroorganizmów. Te mikroorganizmy udostępniają składniki odżywcze roślinom.

Deccoria donosi, że nawożenie gleby w ogrodzie oznacza dostarczanie biodegradowalnych materiałów, takich jak materia roślinna, obornik i liście, aby napędzać aktywność mikrobiologiczną przez całą zimę. Przyjrzyjmy się dziesięciu prostym krokom odżywiania gleby w ogrodzie jesienią.

Czy powinienem nawozić swój ogród jesienią?

Ze względu na obfitość opadłych liści, wyrzuconych bel słomy i obornika, jesień jest idealną porą roku na poprawę gleby. Dodatki materii organicznej i składników odżywczych zasilają mikrobiom, promując większą aktywność biologiczną i bogatszą teksturę na kolejny sezon.

W przypadku jednorocznych grządek warzywnych jest to świetny sposób na „uśpienie grządek”, aby były gotowe do sadzenia wiosną. W przypadku grządek bylinowych jesienne nawożenie pomaga roślinom przejść w stan uśpienia, poprawiając tolerancję na mróz i promując silny wzrost wiosenny.

Pozostaw korzenie roślin uprawnych na miejscu

Przycinaj rośliny u podstawy, zamiast wyrywać je podczas czyszczenia grządek.
Kiedy rośliny zwiędną i nadejdzie czas czyszczenia grządek, naturalnym odruchem jest wyrwanie wszystkiego z korzeniami. Jednak pozostawienie korzeni na miejscu może być pierwszym krokiem do poprawy gleby na następny sezon.

Dynamiczne rośliny akumulatorowe

Świetni kandydaci do metody jesiennego nawożenia „urwij i rzuć” są czasami nazywani dynamicznymi akumulatorami, ponieważ wciągają minerały głęboko w glebę i udostępniają je innym roślinom. Upuszczając ich przycinki, aby rozłożyły się jesienią, dodajesz obfitość składników odżywczych dla swoich upraw.

Dynamiczne akumulatory obejmują (ale nie ograniczają się do):

Żywokost
Pokrzywa
Koniczyna
Wyka
Ogórecznik
Szarłat
Po prostu przytnij liście i rozłóż je na powierzchni ziemi. Unikaj pozostawiania główek nasiennych, ponieważ te rośliny mogą wymknąć się spod kontroli. Jak zawsze, „urwij i rzuć” stosujemy tylko wtedy, gdy liście rośliny są wolne od chorób i szkodników.

Wprowadź stary obornik

Zwiększ żyzność gleby na kolejny sezon, dodając stary obornik. Dodanie do ogrodu jesienią kompostowanego, starego obornika to doskonały sposób na zwiększenie żyzności gleby na kolejny sezon.

Obornik może czasami zawierać zbyt dużo azotu, zwłaszcza jeśli nie jest stary. Dodając go jesienią, zapewniasz mikroorganizmom wystarczająco dużo czasu na rozłożenie krowiego (lub wieprzowego lub kurzego) łajna do postaci łatwo przyswajalnej dla roślin.

Można także wykonać płodozmian, zasiać rośliny, które staną się naturalnym nawozem zielonym, można też zastosować przekompostowane zrębki i korę, zmielone skały, jak mączka bazaltowa, czy wióry z rogów lub kopyt zwierząt. Potrzebują one sporo czasu, by się rozłożyć, więc jesień będzie idealnym terminem na ich zastosowanie.

Zerknij: Karol Strasburger zmył głowy zwolnionym kolegom. "Myślę, że stąd te roszady"

Nie przegap: Pogoda znów da nam się we znaki. IMGW wydało alerty. Tu będzie najgorzej