Pogrzeby, podobnie jak wiele innych dziedzin życia, muszą dostosowywać się do zmieniających się realiów. Przedsiębiorstwa pogrzebowe chętnie sięgają po nowoczesne technologie, wprowadzając coraz ciekawsze rozwiązania. Ostatnio, również w Polsce, coraz częściej mówi się o wirtualnych "rozmowach" ze zmarłymi członkami rodziny.


Branża pogrzebowa przechodzi gwałtowną rewolucję, wprowadzając ekologiczne metody pochówku. W wielu krajach pojawiły się już łąki pamięci i kompostowanie zwłok, które nawiązują do mitycznego "powrotu do ziemi". Pierwsze miejsca ekologicznych pochówków powstały także w Polsce. W Poznaniu założono Las Pamięci, gdzie zmarłych grzebie się w biodegradowalnych urnach, bez tradycyjnych oznaczeń, takich jak krzyże. Podobne inicjatywy pojawiły się również w Łodzi, informuje Goniec.

Jednym z najbardziej innowacyjnych pomysłów jest przekształcanie prochów zmarłych w płyty winylowe. Jason Leach, założyciel firmy And Vinyl, oferuje tę nietypową usługę, wierząc, że dźwięk jest doskonałym "nośnikiem pamięci" o zmarłym. Proces tworzenia winylu jest podobny do tradycyjnego, z tą różnicą, że prochy są dodawane do materiału składowego.
"Oczywiście, że wpływa to na jakość dźwięku, to coś, czego się unika w normalnym procesie tłoczenia. Ale te szumy i trzaski, które usłyszycie podczas odtwarzania to... oni," tłumaczy Jason Leach.


Stworzona w ten sposób płyta winylowa może zawierać ulubiony utwór zmarłego, a także nagrania audio z jego życia.


Branża pogrzebowa coraz częściej korzysta z możliwości sztucznej inteligencji. Od pewnego czasu instytucje "ożywiają" postaci historyczne, jak to miało miejsce w Muzeum POLIN, gdzie przywrócono głos ocalałej z Holocaustu Stelli Fidelseid. Jej historii można wysłuchać na przystankach autobusowych na terenie dawnego getta.


Aby stworzyć podobny materiał na własny użytek, należy za życia zarejestrować odpowiednią ilość nagrań wideo i audio. Jeśli będzie ich wystarczająco dużo, sztuczna inteligencja będzie mogła wygenerować mowę pogrzebową zmarłego lub pozwolić na wirtualne rozmowy z nim. Choć technologia ta nie jest jeszcze powszechnie używana, można przewidzieć, że za kilkanaście lat stanie się standardowym elementem pogrzebów.


To też może cię zainteresować: Co dzieje się na grobie Kory? Mąż artystki ujawnia prawdę


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Otrzymała w spadku 3-pokojowe mieszkanie. Krewni natychmiast sobie o niej przypomnieli": Wszyscy mieli wobec niego własne plany