Jedną ze zmian zaproponowaną w pakiecie deregulacyjnym jest brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Obecnie za takie zaniedbanie można zapłacić mandat w wysokości 50 złotych.
Zmiany korzystne dla kierowców?
Jak donosi portal Autokult. pl jeśli pakiet wejdzie w życie kierowcy nie będą musieli nosić przy sobie prawa jazdy, a w razie kontroli policjant zweryfikuje prowadzącego pojazd w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz w Centralnej Ewidencji Kierowców.
Jeśli mundurowy będzie zmuszony do zatrzymania prawa jazdy, to umieści stosowny wpis w Centralnej Ewidencji Kierowców, a nie będzie, jak ma to miejsce teraz, wysyłać danych do urzędu i zatrzymywać dokumentów.
Kolejną zmianą jest zniesienie przymusu wymieniania tablic rejestracyjnych po kupnie auta. Ułatwienia będą dotyczyć także rejestracji auta. Nie będzie trzeba odwiedzać starostwa w miejscu zameldowania, jak ma to miejsce teraz. Po zmianach możliwa będzie rejestracja w starostwie w miejscu, gdzie np. obecnie mieszkamy.
W myśl nowej ustawy starostwa nie będą także wydawać nalepek na szyby. Nie będzie również konieczne wydawanie kart pojazdu przez producentów aut.
Kierowcy pozbędą się wielu obowiązków
Ucieszą się także osoby, które zdecydowały się zakupić auto w salonie. Jak się okazuje, podczas zakupu będzie można upoważnić salon do zarejestrowania auta i dopełnienia wszystkich związanych z tym formalności w imieniu przyszłego właściciela. Co to oznacza w praktyce? Z salonu odbierzemy auto, które jest już w pełni gotowe do jazdy.
Ułatwienia wejdą też w przypadku złomowania auta. Obecnie po zezłomowaniu trzeba osobiście pojawić się w starostwie i przedstawić tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz dokumenty potwierdzające zezłomowanie.
Po zmianach, to miejsce do którego auta zostało skierowane na demontaż powiadomi starostwo o tym fakcie, a urzędnicy dopełnią wszystkich formalności i wyrejestrują pojazd bez udziału jego właściciela.
Zmieni się także czas w jakim kierowca jest uprawniony do prowadzenia pojazdów po zatrzymaniu prawa jazdy. Obecnie wynosi on 72 godziny, po nowelizacji zostanie jednak skrócony do 24.
Jak się okazuje przepisy mogą wejść w życie już niedługo. Od momentu ogłoszenia ustawy będą one stopniowo wprowadzane w ciągu trzech, dziewięciu i dwunastu miesięcy.
Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT
Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA
Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS