Zima meteorologiczna rozpoczęła się pierwszego grudnia, a na astronomiczną trzeba jeszcze poczekać dwa tygodnie. Jak się jednak okazuje w górach już trwa w najlepsze. W czwartek temperatura w Bieszczadach spadła do 10 stopni na minusie.
"Powyżej górnej granicy lasu, gdzie leży od 3 do 15 centymetrów śniegu, wiatr wieje z prędkością 26 kilometrów na godzinę" - poinformował Jakub Dąbrowski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR w rozmowie z TVN Meteo.
Ratownicy GORP ostrzegają przed zagrożeniami
Mimo, że w Bieszczadach warunki turystyczne uważane są za stosunkowo dobre, to mimo wszystko ratownicy GOPR apelują o ostrożność i rozwagę, szczególnie udając na górskie szlaki. Odczuwalna temperatura jest duża niższa niż w rzeczywistości i bardzo szybko robi się ciemno.
Prawdziwa zima dotarła także w rejony Tatr. W Zakopanem leży warstwa śniegu o grubości 3 centymetry, nad Morskim Okiem - 8 centymetrów, a na Kasprowym Wierchu aż 19 centymetrów. Wprowadzono także pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Co więcej po słowackiej stronie mówi się o zagrożeniu drugiego stropnia.
Czy na święta spadnie śnieg?
Według najnowszej prognozy pogody wyliczonej z modeli meterologicznych NOAA i ECMWF średnia temperatura miesięczna grudnia ma być nieco powyżej normy wieloletniej. Mimo tego opady mają być z kolei większe od normy, ale tylko w rejonie Pomorza i na południu Polski. Wynika z tego, że podobnie jak w poprzednich latach będziemy mieć do czynienia z bardzo zmienną pogodą.
"Jest szansa, że na święta krajobraz w Polsce zabieli się. Jak wskazuje, prawdopodobieństwo sprawdzenia się wspomnianych wyliczeń wynosi około 60-70 procent" - szacuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk tvnmeteo.pl.
Zobacz także: METEOROLODZY JUŻ WIEDZĄ, CZY W ŚWIĘTA POPRÓSZY. POGODA DŁUGOTERMINOWA NA GRUDZIEŃ
Polecamy również: NADCHODZI ZIMA. KIEDY JEST NAJLEPSZY CZAS NA WYMIANĘ OPON W AUCIE
Na portalu "Życie" informowaliśmy o: GROMADA NIEDŹWIEDZI POLARNYCH OPANOWAŁA CAŁĄ MIEJSCOWOŚĆ. MIESZKAŃCY ZOSTALI UWIĘZIENI WE WŁASNYCH DOMACH