Kawałek pergaminu zanurzony w alkoholu do nacierania pod pokrywką z dżemem pomoże zapobiec pleśni.

Każda doświadczona gospodyni domowa wie, ile owoców, drogich owoców potrzeba na pyszny dżem i ile czasu i wysiłku potrzeba, aby go ugotować. Ale tak się składa, że ​​czas na zjedzenie dżemu nie nadchodzi, ale widzimy na nim pleśń. Tak, są produkty, które wciąż możesz jeść, gdy się pojawią. Dżem to zupełnie inna historia. Dowiemy się, jak unikać błędów i zapobiegać przedostawaniu się pleśni do dżemu.

Pokrywki i słoiki należy sterylizować we wrzącej wodzie lub parze. Ale przed skręceniem słoik musi być schłodzony, to znaczy musi być ciepły, ale nie gorący.

Ma to na celu uniknięcie kondensacji, która zwiększa ryzyko pleśni. Zakrętki powinny być dokręcone tak mocno, jak to możliwe.

Gdy dżem zostanie już przelany do słoików, połóż pergamin zanurzony w alkoholu na powierzchni, pod pokrywką. Ta ochrona może zatrzymać potencjalną pleśń.

Ważne jest, aby trzymać się przepisu i dodawać tyle cukru, ile potrzeba. Trochę cukru - pleśń na dżemie. Aby sprawdzić, czy jest zrobione, nałóż trochę dżemu na talerz - jeśli kropla się nie rozleje, to jest to normalne.

Jak prawidłowo przechowywać dżem?

W ciemnym, chłodnym miejscu. Eksperci podzielają tę samą opinię: dżem należy przechowywać w temperaturze od 2 do 12 stopni powyżej zera.

Tutaj mówimy raczej o lodówce. W zwykłych spiżarniach dżem można przechowywać nie dłużej niż rok.

Czy jest szansa na uratowanie dżemu, gdy pojawi się pleśń?

Bardzo minimalne, ale jest. Usunąć szeroką warstwę zaatakowanego dżemu łyżką, resztę zagotować i wkręcić do sterylnych słoików.

Ale absolutnie nie da się tego zrobić, jeśli pleśń od dawna żyje w twoim dżemie. Ten dżem niestety trzeba wyrzucić.

Zobacz także: Matka powiedziała synowi: "Zapomnij o tym mieszkaniu, nie jest twoje". Teraz ma problemy z lokatorami, a ona nie chce pomóc

Zerknij: Ewa Minge skomentowała suknię Małgorzaty Tomaszewskiej z festiwalu w Opolu. Czy prezenterka skopiowała ją od Małgosi Rozenek-Majdan