Jeśli nie masz możliwości zrobienia skomplikowanych wypieków z wielu trudnych do znalezienia produktów, spróbuj zrobić to proste ciasto — każda gospodyni ma wszystkie potrzebne do niego składniki w lodówce.

Na biszkopty:

jajka - 5 szt.;
cukier - 100 g;
mąka - 200 g;
proszek do pieczenia - 1 łyżeczka;
kakao - 2 łyżki.
Do impregnacji
cukier - 150 g;
woda - 200 g.

Do kremu:

mleko - 1 l;
cukier - 200 g;
mąka - 180 g;
masło - 50 g.
Do glazury
krem 20% - 100 ml;
czekolada - 200 ml.

Jak przygotować

Ubijamy 5 jajka z cukrem przez 15 minut. Przesiej wszystkie suche składniki i delikatnie wymieszaj. Wlej ciasto do średniej wielkości foremki i piecz w rozgrzanym piekarniku przez 20-30 minut.

Wymieszaj wodę z cukrem i zagotuj. Biszkopt przekłuć widelcem i przykryć ciepłą wodą.

Na krem, wymieszaj wszystkie składniki w rondelku i zagęszczaj, ciągle mieszając. Na sam koniec dodaj masło i wyłącz ogień.

Pozostaw na wyłączonej kuchence chłodzącej się od 3-5 minut. Wlej gorącą masę na biszkopt i wstaw do lodówki na godzinę.

Podgrzej krem i dodaj do niej czekoladę. Mieszaj, aż mieszanina będzie gładka. Polewamy biszkopt i wstawiamy do lodówki na 5-6 godzin lub na noc.

Smacznego!

Zobacz także: Maria Seweryn przyznała się do kłamstwa w sprawie szczepionki na koronawirusa. Agencja Rezerw materiałowych demaskuje oszustwo

Może cię zainteresować: Wspaniałe wieści. Polacy już niebawem zaczną płacić zdecydowanie mniej za jedną z podstawowych opłat. O czym mowa

Pisaliśmy również o: Piotr Machalica aktorem był nawet w prawdziwym życiu. Przez lata ukrywał pewną ważną rzecz. Co to takiego