Tak wielu ludzi na całym świecie uwielbia jeść frytki, że nie można pominąć tego przepisu. Wbrew pozorom, nie jest tak prosto zrobić naprawdę pyszne i smakowicie wyglądające frytki. ten przepis pokazuje jednak, że naprawdę warto poświęcić frytkom nieco więcej uwagi...

Jak zrobić frytki belgijskie

KROK 1 Ziemniaki obrać i umyć. Zacznij od przecięcia ziemniaków wzdłuż (upewnij się, że krążki nie są zbyt grube), a następnie pokrój je na frytki o mniej więcej tej samej grubości. Nie martw się, jeśli wyjdą nierówne.

KROK 2 W międzyczasie zagotuj duży garnek wody i napełnij inny garnek lodowatą wodą.

KROK 3 Gdy woda się zagotuje, dodaj łyżeczkę soli. Dodaj jedną dużą łyżkę cedzakową surowych frytek do wrzącej wody i blanszuj je przez 5 minut. Wyjmij łyżką cedzakową i zanurz w lodowatej łaźni wodnej przed umieszczeniem ich na czystej ścierce do naczyń / ręczniku kuchennym. Osusz je.

Chcesz pozbyć się wilgoci przed rozpoczęciem smażenia. Powtarzaj tę czynność, aż cała partia surowych frytek zostanie zblanszowana. Ponieważ ziemniaki mają wysoką zawartość cukru, podczas smażenia mają tendencję do ciemnobrązowego koloru. Blanszując je, zmniejsza się zawartość cukru i uzyskują ładny złoty kolor.

KROK 5 Smażenie odbywa się w dwóch etapach. Możesz użyć do tego frytownicy lub woka. Użyłem woka. Podsmażanie wstępne: podgrzać 1 litr oleju do osiągnięcia temperatury 150 ° C i smażyć w małych partiach (po jednej czubatej łyżce cedzakowej na raz) przez 6 minut. Jeśli używasz woka, sprawdź temperaturę oleju po każdej partii. Po podsmażeniu włóż frytki do miski z ręcznikiem kuchennym, aby usunąć nadmiar oleju. Na tym etapie Twoje frytki zaczną wyglądać na żółte, ale jeszcze nie złote. [Jeśli robisz dużą partię, możesz zamrozić frytki po tym kroku i zachować je na inny dzień. Przechowują w zamrażarce przez 6 miesięcy. Możesz również przechowywać je w lodówce na później (jeśli używasz tego samego dnia).

KROK 6 Gdy tylko frytki zostaną wstępnie usmażone, czas zwiększyć temperaturę. Pozostałe 0,5 litra oleju dodaj do rozgrzanego oleju w woku i podgrzej, aż osiągnie co najmniej 180 ° C. Najlepiej jest utrzymywać nieco wyższy płomień podczas drugiego smażenia w porównaniu do etapu smażenia wstępnego. Miej oko na tę temperaturę i pamiętaj: im więcej miejsca mają frytki, tym ostrzejsze będą na końcu!

KROK 7 Smażyć partiami (6 minut na partię), aż będą ładne i złote. Kiedy wyjmiesz je z oleju, od razu zauważysz, czy są chrupiące, czy nie.

KROK 8 Przełóż do miski z ręcznikiem kuchennym i dodaj szczyptę soli.

KROK 9 Podawaj z dużą ilością majonezu.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Ministerstwo Zdrowia opublikowało pilny apel do Polaków. Nie chodzi o koronawirusa

Zerknij: Magda Mołek ostro o TVN. Skąd się o tym dowiedziała i o co poszło