Prawie wszystkie gospodynie domowe używają sody do robienia bujnych wypieków.

Tradycyjnie soda jest mieszana z octem, aby ciasto było miękkie i bujne. Kucharze twierdzą, że ta metoda jest stara i nie zalecają jej wykonywania.

Po co gasić sodę

Soda służy jako rodzaj proszku do pieczenia produktów piekarniczych, ale sama w sobie nie będzie działać, więc należy ją ugasić octem. W momencie interakcji gazowanych sody i octu, wypieki wychodzą puszyste i miękkie. Jeśli nie gasisz sody, pożądany efekt nie będzie osiągalny.

Wiele gospodyń domowych gasi sodę łyżką, a następnie przesyła do ciasta, ale ta metoda jest nieprawidłowa. Podczas reakcji większość gazów odparowuje, a placek staje się stały. Obecnie istnieje wiele innych produktów, które sprawią, że pieczenie będzie bardziej delikatne i miękkie.

Środki do gaszenia sody

Ważne jest, aby dodawać każdy z produktów tylko według receptury. W przypadku ich braku ciasto nie będzie tak bujne, a przy przesadzeniu może wywołać gorycz i mieć nieprzyjemny smak. Wysoka zawartość sody w ciastach ma niekorzystny wpływ na wątrobę i przewód pokarmowy.

Kwas cytrynowy lub sok

Kwasem cytrynowy jest w domu każdej gospodyni domowej. Aby ciasto było bujne, weź 30 g kwasku cytrynowego i wymieszaj ze szklanką wody. W innej szklance musisz rozpuścić sodę, musisz wziąć 1/2 łyżeczki sody i dodaj trochę wody, aby zawartość była płynna. Następnie zmieszaj dwie szklanki i wlej zawartość do ciasta.

Zaletą soku z cytryny jest przyjemny aromat cytrusowy w pieczeniu. Musisz wymieszać 1 łyżeczkę sody i 9 łyżeczek soku z cytryny i wlać do ciasta.

Fermentowane produkty mleczne

Kefir, kwaśne mleko i serwatka są dobre do gaszenia sody. Ser nadaje się również, jeśli jest częścią ciasta. Musisz podgrzać szklankę kwaśnego produktu mlecznego, dodać 1 łyżeczkę sody i zamieszać. Powstałą mieszaninę należy wlać do ciasta i wymieszać.

Wrzątek

Ta opcja jest odpowiednia dla tych, którzy mają problemy z przewodem żołądkowo-jelitowym, ponieważ nie zawiera składników kwasowych. Najpierw należy wymieszać mąkę i sodę zgodnie z przepisem, a następnie zagotować wodę i wlać do suchej mieszanki, ciągle mieszając.

Ta opcja jest odpowiednia do przepisów, w których występuje miód, który sam gasi sodę bez żadnych innych składników. Musisz podgrzać miód i wlać 1/2 łyżeczki. Soda. Wszystko dokładnie wymieszaj i wlej do ciasta.

Alternatywne opcje

Aby uzyskać bujne i miękkie ciasto nie jest konieczne gaszenie sody, możesz użyć następujących metod:

*Wlać rum lub koniak. Alkohol rozluźnia ciasto i nadaje mu lekkości, a wszystkie wypieki będą miały przyjemny smak i aromat;

*Do kremów i słodkich potraw można użyć wody gazowanej.

*W przypadku wody gazowanej lub alkoholu sody nie trzeba gasić.

Jak informował portal "Życie": ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE W JEDNYM Z POLSKICH MIAST. CZEKAŁO NA ODNALEZIENIE DEKADY. CO JEST W WIADOMOŚCI SPRZED LAT

Przypomnij sobie: JAKIE SĄ ULUBIONE SMAKI KANDYDATÓW NA PREZYDENTA? KULINARNE GUSTA ANDRZEJA DUDY I RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO KOMPLETNIE SIĘ RÓŻNIĄ

Portal "Życie" pisał również: JEDNE Z BANKÓW OSTRZEGŁ KLIENTÓW PRZED INSTALACJĄ FAŁSZYWYCH APLIKACJI. MOGĄ WYSSAĆ Z NASZEGO KONTA WSZYSTKIE ŚRODKI