Najpiękniejsze święta w roku, czyli Boże Narodzenie już prawie zawitały do naszych domów. Za kilka dni, rodziny w całej Polsce ale i praktycznie na całym świecie usiądą do wigilijnego stołu i będą wspólnie świętować zimowe przesilenie oraz narodziny Chrystusa.

Specjalnie na tę okazję, miliony domów przystrojonych zostało w piękne ozdoby, a z ich kuchni dobiegają przepiękne zapachy. Magda Gessler, znana w Polsce (i nie tylko) restauratorka, proponuje zamiast klasycznego barszczu z uszkami zupę grzybową, według jej własnego przepisu.

Zupa grzybowa Magdy Gessler.

Składniki:

1. 20 dag grzybów suszonych

2. 1 rosołowa porcja warzyw (1 seler, 2 pory, 3 marchewki, ¼ kapusty, 1 pietruszka)

3. 1 duża cebula

4. 2 łyżki masła

5. 1½ l wywaru mięsnego (najlepiej wołowego)

6. pieprz

7. 20 dag sera korycińskiego z czarnuszką

8. ½ pęczka świeżego koperku (do posypania)

9. grzanki (opcjonalnie)

Restauratorka proponuje, aby na noc zostawić suszone grzyby w małej ilości wody, by te wymoczyły się nieco. Drugiego dnia, rano wyjmujemy grzybki z wody – nie wylewając jej – i kroimy je w paseczki.

Później obieramy warzywa i ścieramy je na tarce. Nim cebula trafi dogarnka, pierw powinniśmy pokroić ją w kosteczkę i zeszklić na maśle, po czym przełożyć wszystkie warzywa i grzyby do garnka.

Całość mieszamy dwa razy i zalewamy gorącym wywarem i wodą uzyskaną przez noc. Zupę gotujemy przez około 45 minut na małym ogniu aż zmiękną wszystkie warzywa.

Doprawiamy gotową zupę pieprzem i dodajemy pokrojony w kosteczkę ser koryciński. Zupę możemy podawać posypaną z wierzchu koperkiem i z grzankami.

Ten i inne przepisy znajdziecie w książce pani Magdy pt. „Smaczna Polska”.

Portal Życie pisał również o… RZĄDZĄCY CHCĄ POWSTANIA KOLEJNEGO WOJEWÓDZTWA W POLSCE. CZY PLAN KACZYŃSKIEGO SIĘ POWIEDZIE

Jak informował portal Zycie: NAJBARDZIEJ WYCZEKIWANY SERIAL W TYM ROKU NA PODSTAWIE POWIEŚCI POLAKA. CZY WARTO OBEJRZEĆ „WIEDŹMINA”

Przypomnij sobie o… PIĘKNE ZAKOŃCZENIE WZRUSZAJĄCEJ HISTORII JOANNY MAZUR. JAK ZMIENIŁO SIĘ JEJ ŻYCIE PO „TAŃCU Z GWIAZDAMI”