Bardzo często mięso ze sklepu ma tendencję do szybkiego psucia się oraz utraty swojego aromatu. To co zostanie przyrządzone w domowych warunkach nie tylko można przechowywać dłużej, ale również utrzymują swoją świeżość i smak dłużej. Możemy pokusić się o ich przygotowanie, jednak warto do tego znać metodę.

Na stronach piko.pl możemy przeczytać o metodzie na uzyskanie fantastycznego, rozpływającego się w ustach mięsa to peklowanie. Dzięki temu domowa wędlina będzie dojrzewała, zachowując przy tym cechy jak świeże mięso. Do wykonania tej czynności potrzebujemy soli i saletry.

Sól konserwuje i wyciąga z mięsa nadmiar wody, natomiast dzięki saletrze wędlina zachowuje kolor. Wszystko mieszamy w odpowiednich proporcjach: na trzy kilogramy mięsa używamy od 2 do 2,5 łyżki soli i dwa gramy saletry.

To, jak peklujemy, zależy od wybranego przez nas mięsa. W przypadku bardziej soczystych mięsiw, z większą ilością wody, peklujemy na sucho, z kolei metoda na mokro jest do suchych mięs. Druga metoda polega na nacieraniu mięsa mieszanką soli, saletry, wody i przypraw. Z kolei połączona technika posłuży do uchronienia przed wysuszeniem mięsa, które nie puszczają soków.

Aby przygotować domową wędlinę, należy kupić odpowiednie mięso - koniecznie filetowane - od sprawdzonego źródła. Najlepiej będzie poszukać rzeźnika lub udać się na wieś. Idealnie sprawdzi się wieprzowina, wołowina lub cielęcina.

Najlepszą częścią będzie szynka, ale schab czy golonka również pozwolą zrobić dobrą wędlinę. Peklujemy je jeszcze przed wędzeniem, gotowaniem lub pieczeniem. W przypadku golonki peklowanie powinno trwać przynajmniej tydzień, schabu dziesięć dni, a przy szynce nawet i dwa tygodnie.

W trakcie peklowania warto pamiętać o ziołach i przyprawach, które nadadzą smaku i aromatu. Podstawa to liście laurowe, ziele angielskie i czosnek. Resztę dobieramy według gustu oraz do rodzaju mięsa.

Świetnie sprawdzają się przyprawy takie jak jałowiec, gorczyca, szałwia, kolendra, słodka i ostra papryka, tymianek, rozmaryn, lubczyk, majeranek i cząber. Warto znać również umiar, bo długo peklowane mięso nabierze dużo smaku z przypraw.

Warto sobie przypomnieć: MIĘSO MIELONE KUPOWANE NA WAGĘ MOŻE MIEĆ NEGATYWNY WPŁYW NA ZDROWIE. DLACZEGO WARTO GO UNIKAC

Portal "Życie" pisał: NAUKOWCY STWORZYLI MIESO Z POWIETRZA. TO NIE JEST ZART TO NAUKA

Portal "Życie" pisał również o: JEST SZANSA BY PLACIC MNIEJSZE SKLADKI DO ZUSU ZOSTAŁY NIECAŁE TRZY TYGODNIE NA ZGŁOSZENIE SIĘ