Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W wielu polskich domach powoli rozpoczynają się przygotowania do świątecznej uczty, na której nie może zabraknąć 12 tradycyjnych potraw.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych przysmaków na stole jest karp. Wiele osób zachwyca się smakiem tej ryby, przy jednoczesnej obawie o to, by podczas degustacji nie zadławić się ością. Są jednak sposoby na to, by w skuteczny sposób temu zapobiec.

Faworki z karpia - przepis na pozbycie się ości

Najważniejsze jest przygotowanie. Ważne jest to, aby karp był nie tylko smaczny, ale także bezpieczny. Wiele z nas zapewne niejednokrotnie słyszało o osobach, które miały nieprzyjemne sytuacje związane z jedzeniem tej ryby.

W związku z tym bardzo popularny stał się przepis na tzw. faworki z karpia. Chodzi tutaj o odpowiednie nacięcie ryby i przewinięcie jej w taki sposób, w jaki robi się to z ciastem na faworki.

Wellman kontra Gessler

O takim sposobie przyrządzania ryby mówiła, już cztery lata temu, Dorota Wellman. Wówczas to dziennikarka zdradzała tajniki świątecznej kuchni w trakcie nagrań do kampanii Lidla. Ostatnio jednak do takiej formy smażenia karpia odniosła się królowa polskiej kuchni - Magda Gessler.

Restauratorka na swoim kanale na YouTube prowadzi program "Wigilia z Magdą Gessler", na którym co jakiś czas pojawiają się nowe przepisy. Teraz przyszedł czas na faworki z karpia bez ości.

Magda Gessler w swoim nagraniu wyraźnie polemizowała z przepisem przedstawionym przez Dorotę Wellman. Główna różnica zdań polegała w sposobie marynowania ryby.

Dziennikarka zalecała, by zamoczyć rybę w mleku z czosnkiem, po to, by ryba pozbyła się swojego charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Z kolei Gessler radzi"chamską" cebulę i aromatyczne ziele angielskie.

Co więcej restauratorka odnosi się do rad prezenterki słowami:

„Żeby nie wiem, kto mówił, że karp moczony w mleku straci swój błotnisty zapach, nigdy w to nie uwierzę”

Która z pań proponuje lepszy przepis na faworki z karpia? Oceńce sami!

Warto sobie przypomnieć...JEDEN SKŁADNIK, KTÓRY ODMIENI SMAK POPULARNEJ, WIGILIJNEJ POTRAWY. GOSPODYNIE OSZALAŁY NA PUNKCIE TEGO PRZEPISU

Portal "Życie" pisał: PRZEPIS NA WYŚMIENITY SERNIK ŚWIĄTECZNY Z BEZĄ AUTORSTWA EWY WACHOWICZ

Informował również: POMYSŁY NA PREZENT DLA NIEGO. CO KUPIĆ MĘŻCZYŹNIE NA ŚWIĘTA W 2019 ROKU